Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye Kirlilikte Üçüncü Sırada

Türkiye’nin gemi sökümünde üçüncü sırada yer alması kıyıların ne kadar kirli olduğu konusunda da fikir veriyor.

Evrensel Gazetesiürkiye gemi sökümü yapılan ülkeler arasında üçüncü sırada yer alıyor. Gemi sökümü sırasında gemilerdeki madensel yağlar, asbest, ağır metaller, denizlerimiz üzerinde büyük kirlilik yaratırken insan ve balıkların yaşamında tehdit oluşturuyor. Marmara ve Çevre Platformu (MARÇEP) son yaptığı toplantıda, gemi sökümünün çevre ve insan sağlığına etkilerine dikkat çekerek uyarılarda bulundu.

MARÇEP, son bölge toplantısını Balıkesir’in Bandırma ilçesinde gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Tehlikeli Gemi Sökümünü Önleme Girişimi Dönem Sözcüsü ve TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Ertuğrul Barka, “Bandırma’daki tersaneler ve gemi sökümünün çevre ve insan sağlığına etkileri” konusunda katılımcılara bilgi verdi.

Yaklaşık 610 yıllık geçmişi bulunan tersaneciliğin, çevreyi ve insan sağlığını tehdit eder boyutlara geldiğine dikkat çeken Barka, sermayenin çevreyi de çalıştırdığı insanların sağlıklarını da “mahvettiğini” söyledi. Barka, Türkiye’de gemi sökümü yapılmasının mutlaka önüne geçilmesi gerektiğini belirterek, “Dünyada sökülmesi gereken 40 bin gemi var. Türkiye, dünyadaki gemi sökümü yapılan ülkeler arasında üçüncü sırada. Gemi sökümü sırasında, gemilerdeki madensel yağlar, asbest, ağır metaller, hem insan hem de balıkların yaşamı üzerinde büyük tehdit oluşturuyor” diye konuştu.

Kanser vakaları artıyor
Gemi sökümü yapılan bölgelerden biri olan İzmir’in Aliağa ilçesinde, Türkiye’deki kanser ortalamasının 4 katı daha fazla kanser vakasının ortaya çıktığını vurgulayan Barka, Türkiye’deki gemi söküm yerlerinde devletin ciddi hiçbir denetiminin bulunmadığını; böylece ekolojik yıkımın kolaylıkla meydana geldiğini ifade etti.
Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Soykan, 2004 yılında başlayan ve 2007’nin sonuna kadar devam eden yağış azlığının Manyas Gölü üzerindeki etkilerine dikkati çekti. Manyas Gölü’nün üçte birinin çekildiğine işaret eden Soykan, “Burada başka problemler de var. Manyas Gölü’nden, 500 bin metreküp/gün Karacabey Ovası’na, 200 bin metreküp/gün Manyas ve çevresindeki çiftçilere su vermemiz gerekiyor. Ocak ve şubat ayında gerçekleşecek yağışlar bekleneni karşılamazsa, Karacabey ve Manyas çiftçisine su verilemeyecektir” şeklinde konuştu.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Temsilcisi Tahir Öngür, “Biga Yarımadası’ndaki maden arama faaliyetleri” konusunda katılımcılara bilgi verdi. MARÇEP 22. Bölge Toplantısı, bugün yapılacak oturumlarla sona erecek.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-kirlilikte-ucuncu-sirada_58736.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!