Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi 1. İş Forumu

Katar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Thani, Türkiye ve Körfez ülkelerinin elinde bulunan imkanlarla ekonomik ilişkileri stratejik işbirliğine dönüştürebileceklerini belirterek, ''Bunun her iki tarafın çıkarlarına hizmet etmesi ve gelişmeye de katkıda bulunması gerekiyor'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi 1. İş Forumu

Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi 1. İş Forumu'nda 'Yatırım ortamının İyileştirilmesi ve Ticaretin Kolaylaştırılması: Ekonomik Kalkınmanın Temel Boyutları' konulu oturumda konuşan Katar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Al Thani, Türkiye ile Katar arasındaki ilişkilerde geçen yıllara göre büyük gelişme kaydedildiğini söyledi. Türkiye'nin yüzde 90'dan fazla petrol ihtiyacını (değeri 40 milyar dolar) dışardan ithal ettiğini, Körfez ülkelerinin de dünya petrol rezervinin yüzde 65'ine, doğalgaz rezervinin de yüzde 38'ine sahip olduğunu dile getiren Thani, Körfez ülkelerinin büyük sermaye ve iş fırsatlarına sahip olduğunu vurguladı.
Thani, şunları kaydetti:

''İki taraf arasında dengeli ekonomik ilişki kurulabilir. Ancak bu ilişkinin ortak çıkarlara dayanması gerekiyor. Altyapıların özellikle taşımacılık alanında yapılandırılması, iki taraf arasında serbest ticaret bölgesi oluşturulması, çifte verginin önlenmesi, ortak projelerin teşvik edilmesi ve bunların özel sektör tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor. Körfez ülkeleri ürünlerinin pazarlanmasında Türkiye'nin AB konumundan yararlanabilir. Türkiye ile sadece ekonomik ilişkilerin değil, çok köklü politik, kültürel ve sosyal alanlarda da ilişkilerin geliştirilmesi gerekiyor. Türkiye ve Körfez ülkeleri elinde bulunan imkanlarla ekonomik ilişkileri stratejik işbirliğine dönüştürebiliriz. Bunun her iki tarafın çıkarlarına hizmet etmesi ve gelişmeye de katkıda bulunması gerekiyor. İsteklerimiz ve imkanlarımıza baktığımızda bu ilişkilerin daha da gelişme kaydetmesi gerekiyor. Bu da hem Türkiye hem de Körfez ülkelerine daha fazla refah sağlayacaktır.''
    
BAE
    
BAE Ticaret Odaları Federasyonu Başkan Yardımcısı Saeed Ali Khamas, Türkiye ile ülkesi arasındaki ikili ilişkilerin son dönemde bütün alanlarda büyük ivme kazandığını, ülkesinin Türkiye'nin en önemli ortaklarından biri haline geldiğini söyledi. Ülkesinde 40'dan fazla Türk şirketinin çalıştığını, Türkiye'de ise 12 BAE şirketinin faaliyet gösterdiğini anlatan Khamas, iki ülke arasında yatırımların teşviki, korunması, çifte verginin önlenmesi, hava ulaşımı, ticaret ve sanayi odaları arasında işbirliği gibi konularda anlaşmalar imzalandığını dile getirdi.
    
Umman
    
Umman Ticaret Odası Onursal Sayman Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesi Rida Juma Al Saleh, ülkesinin yatırımcılara büyük fırsat sağladığını, bu yatırım fırsatlarının karşılıklı değerlendirmesi gerektiğini söyledi.
Umman'da yabancı yatırımlar için gerekli ortam hazırlandığını, gerekli teşvikler ve vergi muafiyetlerinin verildiğini, siyasi istikrar ve gerekli altyapı hizmetlerinin bulunduğunu anlatan Saleh, Türkiye'nin dünya ekonomisindeki rolünü yakından bildiklerini, bundan dolayı Türkiye ile karşılıklı çıkarlara dayanan ortaklıklara büyük önem verdiklerini kaydetti.
    
İslami Finans Kuruluşları
    
İslami Finans Kuruluşları Muhasebe ve Denetleme Kurumu Başkanı Şeyh Ebrahim Al Khalifa da, Türkiye gibi kendi ülkesindeki genç nüfusun fırsat olmasının yanı sıra eğitim, sağlık ve istihdam gibi alanlarda büyük yükü de beraberinde getirdiğini, ancak genç nüfusun kendilerine gelişme imkanı da sunduğunu söyledi.
Nüfusu yaşlanan gelişmiş ülkelerin artık üretim yapamadığını, ülkelerinde geliri dengeli şekilde dağıtmanın yanı sıra gıda, yerleşim, sağlık, eğitim alanlarına yatırım yapmaları, ekonomik gelişmenin sağlanması için altyapıların iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

Khalifa, işverenler için iyi yatırım ortamının sağlanması gerektiğini, küçük ve orta ölçekli şirketlere alan açılması halinde daha büyük rekabet sağlanacağını söyledi. İslami finans kuruluşlarının büyük gelişme kaydettiğine işaret eden Khalifa, yıllık büyümenin yüzde 15 olduğunu ve 1 trilyon dolara ulaştığını dile getiren Khalifa, Türkiye'de 47 ilde binlerce şirket bulunduğunu, bunlardan yararlanmaları gerektiğini kaydetti.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-korfez-isbirligi-konseyi-1-is-forumu_90709.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!