Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye PVC'de Birinci Sıraya Oynuyor

Türk plastik pencere sektörünün, bu yıl dünyada lider konumuna geçeceği tahmin ediliyor. Sektörün önünün son derece açık olduğunu söyleyen Adopen Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Vardar ile 30. Uluslararası Yapı / Turkeybuild Fuarı'nda konuştuk.

yapi.com.tr/Filiz YAVUZ
Türkiye PVC'de Birinci Sıraya Oynuyor

nşaat sektörünün büyümesiyle birlikte ona bağlı olarak büyük bir hızla büyüyen alt sektörlerden biri de PVC sektörü. Geçen yılı Almanya'dan sonra ikinci sırada bitiren Türk plastik pencere sektörünün, bu yıl dünyada lider konumuna geçeceği tahmin ediliyor. Adopen Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Vardar ile 30. Uluslararası Yapı / Turkeybuild Fuarı'nda sektörü konuştuk.

İnşaat sektörünün büyümesiyle birlikte sanırım PVC sektöründe de büyük bir gelişme yaşanıyor?
Evet, bunlarla birlikte bir de yeni çıkan yasalarla da PVC sektörü desteklenmiş oluyor. Türkiye'de artık ahşabın ve alüminyumun yerini PVC alıyor. Yeni yapılan konutların yüzde 4-5'lik oranında alüminyum, yüzde 10-11'lik oranında ise ahşap var. Fakat yine yeni yapılan konutların yaklaşık yüzde 85'inde ise plastik pencere mevcut.

Bir de piyasa artık yavaş yavaş markalara doğru kayıyor. İleride marka olan üreticiler ayakta kalacak. Marka olmayanlar da fiyat rekabeti yapmalarına rağmen ayakta kalamayacak.

Kısa vadede sektörün önü açık yani...
Evet, bu sene geçireceğimiz seçimlerden dolayı büyük bir belirsizlik yaşanmasına rağmen piyasalarda büyük bir risk beklenmiyor. Bu tahminler doğru çıkarsa pencere pazarının büyüyeceğini öngörüyoruz. Gerek yurtiçinde gerekse de yurtdışında sektörün önü açık.
Özellikle Türki Cumhuriyetlerinde ve Balkanlar'da pazar büyüyor.

Türkiye plastik pencere sektöründe dünyada Almanya'dan sonra ikinci idi. Bu yıl birinci olabileceğini düşünüyorum.

Adopen'in pazar payından bahsedebilir miyiz?
Bu sene Türk plastik pencere sektörünün yüzde 15 oranında büyüyeceğini öngörüyoruz.
Adopen'in PVC pazarındaki payı da yüzde 13.5 civarında. Yaklaşık 50 bin tonluk üretimimiz var.

Bu yıl yüzde 45'lik bir büyüme hedefliyoruz. Büyüme rakamlarının büyük bir kısmının ihracattan gelmesini bekliyoruz. Bu durumda da pazar payımızın yüzde 17 olmasını hedefliyoruz. Olağanüstü bir şey olmazsa rakamların böyle olacağını düşünüyoruz.

Siz hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?
Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Kazakistan, Ortadoğu ve Fransa gibi Avrupa ülkeleri.

Adopen'in ürünlerindeki yenilikler neler?
Aslında sistem hep aynı, pencere sisteminde kullanılan profillerde büyük değişiklikler olmuyor.

Fakat biz bu sene ilk defa CRP adında bir destek profili yaptık. CRP'nin en büyük özelliği profilin içinde oluşu ve köşelerden kaynaklandığı için köşe mukavemetinin artırılmış oluşu. Dolayısıyla uzun vadede kapı ve pencerelerde sarkma olmuyor.

Hayat standardıyla doğru orantılı olarak daha çok renkli profile doğru bir talep kayışı var.
Gelir seviyesi arttıkça renkli kullanımın arttığını görüyoruz. Bizim de renkli plastik pencere olan "Kolerado" adında yeni bir ürünümüz var. Şu anda gümüş metalik renk yapıyoruz. Bilhassa iş yerlerinde oldukça çok kullanılıyor bu ürün.

Alüminyum görünüşlü plastik diyebiliriz. Plastiğin sağladığı faydalar ile alüminyum görüntüsünü birleştirdiği için oldukça talep görüyor.

Bir de bu yılın ikinci yarısından sonra kompozit kapı üretimine başlayacağız. İlk hedefimiz günde 1000 kapı üretmek. 1,5 yıl sonra da o rakamı günde 5000'e çıkarmak.

Fuardan beklentileriniz nedir peki?
Firmamız kurulduğundan beri her yıl fuara katılıyoruz ve her sene bu fuardan umduğumuzdan daha fazla verim alarak ayrılıyoruz. Bu fuar sayesinde ürünlerimizi tanıtıyor ve marka bilincimizi oturtuyoruz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-pvcde-birinci-siraya-oynuyor_53804.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!