Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye Resimlendi Sıra Garlarda

Kültür ve Turizm Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde tamamlanıp sergisi açılan 'Türkiye Resimleniyor' projesinin ardından tren garlarını resimleme projesi için işe koyuldu.

Yeni Şafak Gazetei/Ali Saliültür ve Turizm Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde tamamlanıp sergisi açılan 'Türkiye Resimleniyor' projesinin ardından tren garlarını resimleme projesi için işe koyuldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı büyük projelere imza atmaya devam ediyor. Geçen yıl başlatılan 'Türkiye Resimleniyor' projesi tamamlandı, geçtiğimiz günlerde TBMM'de resimlerden oluşan serginin açılışı yapıldı. Şimdi ise sıra garlarda. Güzel Sanatlar Genel Müdürü Bayram Bilge Tokel, TCDD Genel Müdürlüğü ile bir protokol yaptıklarını Aralık ayı içinde gerçekleştirecekleri önemli bir projenin de tren garlarıyla ilgili olduğunu söyledi.

TCDD'nin seçtiği 70 tren garını 70 ressamın gidip resimleyeceğini belirten Tokel, garların ilk yapıldıkları ve daha sonraki dönemlerde çok önemli bir işlev gördüklerini, insanların hatıralarında çok önemli bir yerlerinin olduğunu söyledi. Aralık ayı içinde garların resimlenmesinin biteceğini ifade eden Tokel, önümüzdeki Ocak ayının ilk haftasında da bu resimlerin sergileneceğini belirtti. Aralık ayı içinde 2 büyük projeyi daha tamamlayacaklarını belirten Tokel, Sarıkamış'ta şehit olan on binlerce asker için yakılmış ağıt ve türkülerin ilk kez "Bir Beyaz Ölüm" adı altında 2 CD'de toplanarak yayınlanacağını söyledi. 2

3-24 Aralık tarihlerinde Kars'ın Sarıkamış ilçesinde kardan bir platform üzerinde konser düzenleyeceklerini belirten Tokel, konserde CD'ye Sarıkamış ağıt ve türkülerini okuyan sanatçıların hepsinin katılacağını söyledi. Programın ilk günü Mehteran Grubu'nun gösterisinin olacağını ifade eden Tokel, konserde Erkan Oğur, Zara, İzzet Altınmeşe, İsmail Hakkı Demircioğlu, Muammer Ketencioğlu gibi piyasa sanatçılarının yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçılarının sahne alacaklarını belirtti. Tokel, yine Aralık ayı içinde bazıları ilk kez seslendirilen "Selanik Türküleri" CD'sinin yayınlanacağını sözlerine ekledi. Tokel, "Selanik Türküleri" CD'sinde de ilk kez seslendirilen, çok uzun zamandır söylenmediği için unutulan türkülerin yer alacağını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-resimlendi-sira-garlarda_49891.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!