Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye Tarihe İlgisiz

Dünya Miras Kentleri Organizasyonu Genel Sekreteri: Türkiye tarihe ve kültürel mirasa yeterli önemi vermiyor. Resmi kurumlar bu konuda ilgisiz.

Radikalb>Dünya Miras Kentleri Organizasyonu Genel Sekreteri: Türkiye tarihe ve kültürel mirasa yeterli önemi vermiyor. Resmi kurumlar bu konuda ilgisiz.
UNESCO'nun 1991'de kurduğu Dünya Miras Kentleri Organizasyonu tarafından (OWHC), dünyadaki kültürel eserleri ve mimari açıdan önem taşıyan yapıları korumak için düzenlenen Dünya Miras Kentleri 7'nci Sempozyumu yapıldı. Rodos'ta önceki gün yapılan sempozyuma 71 ülkeden 684 bilim adamı, mimar, araştırmacı, belediye başkanı, kültür bakanı ve mimarlık örgütü temsilcisi katıldı.


Türkiye'den temsilci yok
Türkiye'den, kuruluşa üye iki kentten biri olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi yıllık 3 bin dolar aidatı yatırmadığı için davet edilmedi. Diğer üye Safranbolu Belediyesi'nin de bulunmadığı toplantıya, kendi olanaklarıyla sekiz Türk öğretim üyesi ve mimar katıldı.
Sempozyumda, dünya kültürel mirasının üye ülkelerde bulunan envanterlerin çıkarılması, kültür mirasının dünya çocuklarına resim, çizgi film, hikâye ve romanlarla anlatılması, ilköğretim okullarında ders olarak okutulması, miras kentlerde uygulanacak mimari projeler ve restorasyon çalışmalarında azgelişmiş ülkelere proje ve maddi destek sağlanması gibi öneriler gündeme geldi.
Sempozyuma katılan KTÜ Safranbolu Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aysun Özköse, Türkiye'de 70 binin üzerindeki tarihi ve kültürel mirasın yüzde 10'unun koruma altına alınabildiğini anlattı. Özköse, "Türkiye'de koruma ve restorasyona yönelik eğitim için yeterli öğrenim kurumu yok. Yeni çağın birçok mimarı yıkıp, yok etmekte, yenisini yapma peşinde koşmakta" dedi.
OWHC Genel Sekreteri Denis Ricard ise konuşmasında, Türkiye' nin tarihi ve kültürel miras açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğunu, ancak bu konuya yeterli önem verilmemesini üzüntüyle karşıladığını söyledi.


Turizme katkısı büyük
Ricard, şunları söyledi: "Kültürel ve tarihi doku açısından zengin olan Türkiye'den sadece iki kent bu organizasyona üye. Temsilcileri burada yok. Türkiye'deki mimarların kültür mirasına sahip çıkma yönündeki gayretlerini biliyorum. Ancak bu konuda aynı ilgiyi resmi kurumlarınızın gösterdiğini söylemek zor. Eğer Anadolu'daki kültürel ve tarihi miraslarınızı gün ışığına çıkarıp dünya mirasına armağan ederseniz, ülkenize gelen turist sayısında yüzde 70 oranında artış olacaktır."


http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-tarihe-ilgisiz_5923.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!