Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye, Tarım Havzalarına Ayrılıyor

Türkiye, tarım havzalarına ayrılıyor. Bu kapsamda havza bazlı 'ürün planlaması' yapıldıktan sonra, o bölgede daha iyi yetişen bitkiye destek verilecek, diğer ürünlerin desteği düşük tutulacak.

CNN Türkürkiye, tarım havzalarına ayrılıyor. Bu kapsamda havza bazlı 'ürün planlaması' yapıldıktan sonra, o bölgede daha iyi yetişen bitkiye destek verilecek, diğer ürünlerin desteği düşük tutulacak.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Türkiye'yi tarım havzalarına ayırdıklarını, aynı özelliği gösteren bitkileri biraraya getirdiklerini söyledi.

Tarım havzalarını etüt ettiklerini, bitki şartları ile havza şartlarını örtüştürdüklerini belirten Mirmahmutoğulları, hangi bitki o bölgede daha iyi yetişiyorsa orada o bitkiye destek vereceklerini anlattı.

Mirmahmutoğulları ayrıca, söz konusu bitkinin dünyadaki fiyatını da araştırdıklarını, havzada yetişebilecek bitkilerden hangisi daha iyi bir fiyata sahipse onun üretimini destekleyeceklerini ifade etti.

Türkiye'nin ekolojisinin çok çeşitli ürünlerin üretimine müsait olduğuna işaret eden Mirmahmutoğulları, "Mesela Trakya'da en iyi ayçiçeği yetişir. İhtiyacımız da var. Trakya'da ayçiçeğini, buğdayı, yem bitkilerini ve baklagili desteklememiz gerekiyor. Burada bu ürünlere ciddi destek vereceğiz, diğer ürünlerin desteğini en aşağıya çekeceğiz. Böylece bu ürünlerle rekabet edemeyecek" dedi.

Türkiye'nin makro havza planlamasını yaptıklarını, bir de mikro havza planlamasını yapacaklarını anlatan Mirmahmutoğulları, "Daha detaya inilmesi gerekiyor. Örneğin Trakya'nın bazı yerlerinde pirinç yetişiyor. Orada da pirinci destekleyeceğiz" görüşünü ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-tarim-havzalarina-ayriliyor_60597.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!