Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Türkiye Tehditleri Fırsata Dönüştürmeli”

EKODesign 2013 Konferansı’na katılan Pramex International Türkiye Temsilcisi Dr. Rıza Kadılar, “Yaşam tarzımız tehdit altında, onu da yaşam tarzımız tehdit ediyor” diyerek, Türkiye’nin bütün bu tehditleri, fırsat olarak görmesi ve fırsata dönüştürerek farklı bir ekonomi yaratması gerektiğini söyledi.

“Türkiye Tehditleri Fırsata Dönüştürmeli”

EKODesign Konferansı çerçevesinde gerçekleştirilen oturumda “düşük karbonlu ekonomi ve kalkınma dönemi” tartışıldı. Yeşilist.com’un kurucusu Ergem Şenyuva’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturuma, UNDP İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi Direktörü Simona Marinescu ile Pramex International Türkiye Temsilcisi Dr. Rıza Kadılar konuşmacı olarak katıldı.

“İnsanlar çözüme dahil edilmeli”

Marinescu, düşük karbonlu ekonomi tartışılırken, dünyadaki nüfus artışı, sınırlı arazi,  kaynakların tükenmesi gibi problemlerin de hesaplanması gerektiğini ifade ederek, çözüm sürecine insanların da dahil edilmesi gerektiğini belirtti.

“İstihdama katkı sağlayacak projeler”

Konut alanlarında sürdürülebilir çözümler aradıklarını belirten Marinescu, pek çok ülkede bu yönde çalışmalar yaptıklarını söyledi.  Düşük karbonlu ekonomi için bölgesel alanda istihdama katkı sağlayacak projelerin olması gerektiğine vurgu yapan Simona Marinescu, Kuzey Afrika’daki çalışmalarından bahsetti. Dünyada büyük bir nüfusun kötü koşullarda yaşadığını belirten Marinescu, 4 milyar düşük gelirlinin olduğunu hatırlattı.

“Türkiye bu süreçlerin dışında kaldı”

Rıza Kadılar, sürdürülebilirlik kavramının en çok tüketilen kavramlardan biri olduğuna vurgu yaptı.  Türkiye’nin düşük karbonlu ekonomi süreçlerinin dışında kaldığını kaydeden Kadılar, düşük karbonlu ekonominin sadece çevre ile ilgili olmadığını ifade etti. Kadılar, düşük karbonlu ekonominin 21. yüzyılın yeni kalkınma modeli olduğunu söyledi.

“Türkiye tehditleri fırsat olarak görmeli”

“Yaşam tarzımız tehdit altında, onu da yaşam tarzımız tehdit ediyor” diyen Kadılar, Türkiye’nin bütün bu tehditleri fırsat olarak görmesi ve fırsata dönüştürmesi gerektiğini söyledi. Çin ekonomisinden örnek veren Kadılar, Çinliler’in düşük karbon teknolojisini üreten ve bunu bütün dünyaya satan ülke konumda olduklarını söyledi. Kadılar, Türkiye’nin de dünyada bu konuda aktif olarak konumlanması gerektiğinin altını çizerek, Türkiye’nin tüketim alışkanlıklarını değiştirerek, farklı bir ekonomi yaratması gerektiğine vurgu yaptı.

“Hükümetler düzenlemeye ortam sağlamalı”

Simona Marinescu, düşük karbon ekonomisine dönüşümde sorumlulukların, endişelerin ve olanakların özel sektör ile devlet sektörü arasında paylaşılması gerektiğine vurgu yaparak, çabaların nasıl bir araya getirileceğinin önemli olduğunu ifade etti. Hükümetlerin bu düzenlemeye ortam sağlaması gerektiğini dile getiren Marinescu, özel şirketlerin de kendi tüketicilerini düşünmesi gerektiğini vurguladı.

“Türkiye’deki özel sektör bizi heyecanlandırdı”

Türkiye’de ciddi bir potansiyelin bulunduğunu belirten Marinescu, Türkiye gibi ülkelerin piyasanın gidişine göre hareket ettiğini söyledi. Avrupa’nın tersine Türkiye’nin çok canlı bir sektörü olduğunun altını çizen Marinescu, Türk özel sektörünün hevesinin kendilerini heyecanlandırdığını kaydetti. Marinescu, insana daha iyi yaşam koşullarının sürdürülebilirliği hedefi olduğunu yineledi.

“Türkiye gelişimlere iyi adapte oluyor”

Kadılar, Çin’den farklı olarak Türkiye’nin ekonomik gelişmesini çevreyi katlederek yapmadığını dile getirdi. Kadılar, Türkiye’nin Çin’den öğrenebileceğinin dünya ile hızlı entegrasyon ile innovasyon olabileceğini ifade etti. Türkiye’de düşük karbonlu ekonominin geleceği konusunda iyimser olduğunu söyleyen Kadılar, Türkiye’nin değişimlere iyi adapte olduğunu belirtti.

“Sadece kendi hayatımızı değil, yeni nesillerin de hayatını düşünmeliyiz”

Simona Marinescu, bir çağrıda bulunarak, “Tüm çabalarımızı bir araya getirmeliyiz. Sadece kendi hayatımızı değil, yeni nesillerin de hayatını da düşünmeliyiz” dedi. Marinescu, gelecekteki zorluklar hakkında da dürüst olunması gerektiğine, iyimser bakış açısına da vurgu yaptı.

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-tehditleri-firsata-donusturmeli_107440.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!