Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye'de Çöl Karakteri Oluşuyor

Temmuz ayı kuraklık durumunu açıklayan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bazı kesimlerde çöl karakteri oluştuğunu bildirdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, resmi internet sitesinde, "Kuraklık Analizi' ' başlığı altında 2007 Temmuz ayının kuraklık durumunu açıkladı.

Cumhuriyet Gazetesiemmuz ayı kuraklık durumunu açıklayan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bazı kesimlerde çöl karakteri oluştuğunu bildirdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, resmi internet sitesinde, "Kuraklık Analizi'' başlığı altında 2007 Temmuz ayının kuraklık durumunu açıkladı.

Aydeniz Metodu'na göre çizilen temmuz ayı kuraklık haritasında, Rize ıslak, Hopa, Ordu ve Ünye çevreleri nemli, Trabzon, Giresun ve Kars çevreleri nemlice, Ardahan, Erzurum ve Başkale çevreleri ise kurakça olarak belirtildi. Artvin, Samsun, Zonguldak, Düzce, Sakarya, Gevaş, Muradiye çevrelerinin kurak olarak açıklandığı kuraklık analizinde, Van, Iğdır, Ağrı, Bayburt ve Kocaeli çevrelerinin çok kurak geçtiği, yurdun kalan diğer kesimlerinin ise çöl karakteri gösterdiği bildirildi. 2007 Temmuz ayı ile 2006 Temmuz ayı kuraklık haritası karşılaştırıldığında ise geçen yıla göre bu yıl temmuz ayında Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Iğdır, Erzurum, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Kangal, Düzce, Sakarya ve Kocaeli çevreleri daha nemli geçti. Nemlilikte en fazla artışın görüldüğü yer Başkale oldu.

Geçen yılın aynı ayına göre bu yıl Trakya'nın batısı ile Bartın, İnebolu, Sinop, Artvin, Ardahan, Bingöl, Solhan, Gümüşhane, Gaziantep, Adana, Akşehir ve Tefenni çevreleri daha kurak geçerken kuraklıkta en fazla artışın görüldüğü yerler Edirne ve Kırklareli oldu. Yurdun geri kalan kesimlerinin kuraklık durumu bakımından benzer karakterler gösterdiği belirtildi.

Normalleştirilmiş Yağış İndeksi metoduyla yapılan kuraklık analizine göre temmuz ayında güney ve doğu bölgelerinde nemli, batı ve iç bölgelerinde ise kurak bir dönem yaşandı. Genel olarak bakıldığında Trakya'nın kuzeyi ve Marmara'nın doğusu, Güney Ege, Hatay hariç Akdeniz Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi'nin kuzeyi ile güneydoğusu, Karadeniz'in özellikle orta ve doğu kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde nemlilik, yurdun diğer kesimlerinde kuraklık olduğu kaydedildi. Mardin ve Şanlıurfa'nın aşırı nemli, Amasra'nın çok şiddetli kurak olduğu vurgulandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyede-col-karakteri-olusuyor_55845.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!