Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye'den Beş Anıt

Dünya Anıtlar Vakfı'nın yayımladığı (WMF), 'Korunması Gereken 100 Dünya Mirası' 2004 yılı listesine Türkiye'den beş tarihi ve arkeolojik yer de

Radikal
Türkiye'den Beş Anıt

ünya Anıtlar Vakfı'nın yayımladığı (WMF), 'Korunması Gereken 100 Dünya Mirası' 2004 yılı listesine Türkiye'den beş tarihi ve arkeolojik yer de girdi. Beş anıt böylece dünyanın korumasına alındı.
Merkezi New York'ta bulunan WMF'nin bu yılki Korunması Gereken 100 Dünya Mirası Listesi'ne, ilk kez Antarktika'dan bir tarihi alan dahil edilirken, listede Türkiye'den Ankara'daki Augustus Tapınağı, İstanbul'daki Kariye Müzesi ve Küçük Ayasofya Camii, İzmir Merkez Sinagogu ve Efes arkeolojik bölgesi yer aldı.
Irak'taki Nemrud ve Nineveh saraylarından New York'un Güney Manhattan tarihi bölgesine kadar 100 tarihi ve arkeolojik mirasın bulunduğu bu yılki listeye ilk kez Antarktika'nın yanı sıra Avustralya, Ekvador, Finlandiya, Filistin, Paraguay, Slovenya, Güney Afrika, Tayvan ve Trinidad-Tobago da dahil edildi. Korunması Gereken 100 Dünya Mirası Listesi'nde Avrupa'dan 33, Amerika kıtasından 31, Afrika ve Ortadoğu'dan 18, Asya'dan 16, Avustralya ve Antarktika'dan birer tarihi ve arkeolojik değer var.

Koruma desteği yolda
1965 yılında kurulan WMF, başta American Express kredi kartları olmak üzere diğer sponsor firmalarla listedeki yerlere restorasyon yardımı vermeyi, yerel hükümetler ve diğer kuruluşların ilgilerini buralara çekmeyi amaçlıyor. Vakıf, şimdiye kadar 80'in üzerindeki ülkede 400'den fazla restorasyon, koruma ve bakım projesi yürüttü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyeden-bes-anit_5963.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!