Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye'nin Brüt Dış Borç Stoku 372,7 Milyar Dolar

Türkiye'nin brüt dış borç stoku, yılın üçüncü çeyreği itibarıyla 372,7 milyar dolar, net dış borç stoku ise 214,4 milyar dolar oldu.

yapi.com.tr / AA
Türkiye'nin Brüt Dış Borç Stoku 372,7 Milyar Dolar

Hazine Müsteşarlığı, 2013 yılı üçüncü çeyreğine ilişkin Türkiye'nin brüt dış borç stoku geçici verileri ile net dış borç stoku verilerini açıkladı. Buna göre, Türkiye brüt dış borç stoku, Eylül sonu itibarıyla 372,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Özel sektör borçlarının toplam dış borç stoku içerisindeki payı 255,3 milyar dolar ile yüzde 68,5 ve kamu kesimi borçlarının payı 111,7 milyar dolar ile yüzde 30 oldu. Merkez Bankası borçlarının toplam dış borç stoku içerisindeki payı ise 5,6 milyar dolar ile yüzde 1,5 olarak gerçekleşti.

Kamu kesimi dış borçlarının büyük bir çoğunluğu, uzun vadeli dış borçlardan oluştu. Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'na ekli I, II ve III sayılı cetvellerde yer alan kamu idarelerinden oluşan Merkezi Yönetim Dış Borç Stoku, 2013 yılı üçüncü çeyrek dönem sonu itibarıyla 82,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu miktarın 52,7 milyar dolar tutarındaki kısmı, uluslararası finansal piyasalarda gerçekleştirilen tahvil ihraçları stokundan oluştu.

Özel sektör dış borçları

Kısa vadeli özel sektör dış borcu da Eylül ayı sonu itibarıyla 107,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu tutar içinde bankacılık sektörünün payı 71,5 milyar dolar oldu. Özel sektörün 2013 yılı üçüncü çeyrek dönem sonu itibarıyla uzun vadeli dış borçları ise 147,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Finansal olmayan kuruluşlar 85,3 milyar dolar ile uzun vadeli özel sektör dış borç stoku içinde en büyük paya sahip oldu.

Merkez Bankası uzun vadeli dış borçları, yılın üçüncü çeyrek döneminde 4,7 milyar dolar, kısa vadeli dış borçları ise 900 milyon dolar tutarında gerçekleşti.

Dış borç istatistiklerinde büyüklüklerin dolar cinsinden ifade edilmesi uluslararası bir standartken, bu durum, yayınlanan istatistiklerdeki dış borç büyüklüklerinin çapraz kurlarda gerçekleşen hareketlerden etkilenmesine yol açıyor. Bu çerçevede, 2013 Haziran-2013 Eylül döneminde dış borç stoku, döviz kuru değişikliklerinden dolayı yaklaşık olarak 3,2 milyar dolar tutarında artış gösterdi.

Net dış borç 214,4 milyar dolar

Türkiye'nin 2013 yılı üçüncü çeyreği itibariyle net dış borç stoku da 214,4 milyar dolar oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-brut-dis-borc-stoku-372-7-milyar-dolar_115412.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!