Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye'nin Çelik İhracatı Arttı

Türkiye'nin çelik ihracatı 2011 yılının ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı döneme göre miktar bazında yüzde 16,7'lik artışla 4,5 milyon tona ulaştı. Çelik ihracatı aynı dönemde değer bazında ise yüzde 41'lik artışla 3,9 milyar dolara yükseldi.

yapi.com.tr / AATürkiye'nin çelik ihracatı 2011 yılının ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı döneme göre miktar bazında yüzde 16,7'lik artışla 4,5 milyon tona ulaştı. Çelik ihracatı aynı dönemde değer bazında ise yüzde 41'lik artışla 3,9 milyar dolara yükseldi.

2011 yılının ilk çeyreğinde çelik ithalatı ise yüzde 8,3 azaldı. AA muhabirinin Türkiye Demir-Çelik Üreticileri Derneği'nden aldığı bilgiye göre, geçen yılın ilk çeyreğinde 3,9 milyon ton olan Türkiye'nin çelik ihracatı, 2011 yılının ilk çeyreğinde 4,5 milyon tona yükseldi. Çelik ihracatı, değer bazında ise 2,7 milyar dolardan, 3,9 milyar dolara çıktı.

İhracattaki artışa karşılık, ithalat yüzde 8,3 oranında azalarak 3 milyon tondan, 2,9 milyon tona geriledi. Miktar bazında ithalatın düşmüş olmasına rağmen, çelik ürünleri ithalat tutarı yüzde 23,4 artışla 2,4 milyar dolardan 2,9 milyar dolara yükseldi.

Değer bazındaki artış, fiyatların geçen yıla kıyasla yükselmiş olmasından ve Türkiye'de üretilmeyen katma değeri yüksek ürünlere yönelmiş bulunulmasından kaynaklandı. Bu duruma rağmen çelik sektöründe, ihracatın ithalatı karşılama oranı da 18 puan artışla yüzde 115'ten yüzde 133'e çıktı.

Çelik İhracatçıları Birliği'nin geçici verilerine göre, yılın ilk dört ayında ise çelik ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,4 oranında artışla, 5,5 milyon tondan, 6,4 milyon tona yükseldi. Değer bazında 2010'un ilk dört ayında elde edilen 4 milyar dolarlık ihracat geliri, bu yıl yüzde 38,8 oranında artarak 5,6 milyar dolar oldu.

''Çelik fiyatları normal seviyesini buluyor''

Sektör temsilcileri, çelik fiyatlarının, 2008 yılının Ağustos ayında başlayan büyük çöküşün ardından, zaman zaman iniş çıkışlı da olsa genel olarak yükseliş eğilimi gösterdiğini belirtti.

2011 yılının ilk çeyreğinde bazı Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde yaşanan karışıklıklar ile Japonya'da meydana gelen deprem ve tsunami felaketi sonrasında, dünya genelinde talepte ve fiyatlarda gözlenen toparlanma eğiliminin durduğuna dikkati çeken sektör temsilcileri, taleple birlikte fiyatların da bir süre düşüş gösterdiğini ifade etti.

Bu dönemde, talepte yaşanan gerilemenin, fiyatların baskı altında kalmasına sebebiyet verdiğini dile getiren sektör temsilcileri, son haftalarda, Japonya depreminin şokunun atlatılması, Ortadoğu ülkelerinin nispeten daha istikrarlı bir duruma gelmeleri, dünya ekonomilerindeki belirsizliğin, kademeli bir şekilde geride bırakılmaya başlanması ve petrol fiyatlarındaki hızlı artış ile birlikte, hurda ve cevher fiyatları da yeniden yükselmeye başladığını belirtti. Özellikle spot demir cevheri fiyatlarının, şimdiden, kriz öncesi seviyelerine ulaştığına işaret eden sektör temsilcileri, hammadde maliyetlerindeki yükselişin, mamul üreticilerinin marjlarını sıkıştırdığını ve fiyatların yükselmesine neden olduğunu kaydetti.

Maliyet artışları yanında, dünya piyasalarındaki talep canlılığının da, son haftalarda gözlenen fiyat artışlarında etkili olduğunun altını çizen sektör temsilcileri, önümüzdeki haftalarda, dünya ve Türkiye çelik piyasalarında, fiyatlardaki düzelmenin devam etmesi ve uzun süre baskı altında kalan çelik fiyatlarının normal seviyesini bulmasının beklendiğini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-celik-ihracati-artti_87301.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!