Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye’nin İkinci Büyük Barajı İçin Kredi Tamam

Türkiye’nin Ilısu’dan sonra en büyük ikinci baraj yatırımı olarak nitelendirilen Yusufeli Barajı için kredi anlaşması imzalandı.

Zaman Gazetesiürkiye’nin Ilısu’dan sonra en büyük ikinci baraj yatırımı olarak nitelendirilen Yusufeli Barajı için kredi anlaşması imzalandı.

Aralık'ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılacak baraj ve hidroelektrik santralının 800 milyon dolara mal olması bekleniyor. Projeyi Doğuş İnşaat liderliğindeki çokuluslu konsorsiyum yapacak. Edinilen bilgiye göre Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santralı için uzun süredir devam eden kredi görüşmelerindeki pürüzler giderildi. Müteahhit konsorsiyumun yurtdışından kredi bulmasıyla Çoruh Nehri üzerinde kurulacak baraj için Gürcistan’la da görüş birliğine varıldı. İlgili makamlara bir yazı gönderilerek, giden suyun azalmayacağı taahhüdü verildi. Tiflis yönetimi de baraj için olumlu görüş bildirdi.

Yatırım planına 1997 yılında alınan ve ihalesi önceki hükümet döneminde gerçekleştirilen Yusufeli Barajı’nda müteahhit konsorsiyumla barajın maliyetinin düşürülmesi konusunda da mutabakat sağlandı. 1,2 milyara inşa edilmesi için anlaşmaya varılan barajın maliyeti 800 milyon dolara çekildi. Baraj, Çoruh Nehri üzerinde Artvin’in Yusufeli mevkiinde kurulacak. 540 megavat kurulu güce sahip olacak santral 7 yılda tamamlanacak ve yıllık 1,7 milyar kilovat saat elektrik üretecek. Nehir yatağından 223 metre yüksekliğe sahip olan baraj, bu özelliğiyle dünyada ikinci. İnşaat konsorsiyumu, Doğuş, ALSTOM (İsviçre, Fransa, Brezilya), Coyneet Bellier (Fransa) ve Dolsar Mühendislik’ten oluşuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-ikinci-buyuk-baraji-icin-kredi-tamam_48912.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!