Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye'nin İlk Uluslararası Gezici Fotoğraf Festivaline Başvurular Başladı

İstanbul Saydam Gösterileri ve Fotoğraf Derneği’nin (İFD) çağrısı ile Yunanistan’dan Selanik Fotoğraf Müzesi (THMP) ve Hollanda’dan Noorderlicht Fotoğraf Vakfı’nın (NOORDERLICHT) katılımlarıyla düzenlenecek olan ULİSfotoFEST programına başvurular açıldı.

yapi.com.trb>İstanbul Saydam Gösterileri ve Fotoğraf Derneği’nin (İFD) çağrısı ile Yunanistan’dan Selanik Fotoğraf Müzesi (THMP) ve Hollanda’dan Noorderlicht Fotoğraf Vakfı’nın (NOORDERLICHT) katılımlarıyla düzenlenecek olan ULİSfotoFEST programına başvurular açıldı.

15 Kasım 2006’ya kadar devam edecek başvurularla dünyanın dört bir yanından fotoğrafçılara kapılarını açan ULİSfotoFEST, üreteceği ve kapsayacağı etkinlikleri, İstanbul’dan başlayan ve bir yandan Avrupa’ya, bir yandan da Asya’ya uzanan yolculuklarla yüzbinlerce insana ulaştırmayı hedefliyor. Festival, 2007 yılından başlayarak Mayıs-Haziran aylarında İstanbul/Türkiye’de ULİSfotoFEST adıyla, Eylül-Ekim aylarında Diyarbakır/Türkiye’de ULİSfotoFEST-Diyarbakır ve aynı dönemde Selanik/Yunanistan’da ULISphotoPROJECT-Thessaloniki, Kasım ayında ise Groningen/Hollanda’da ULISfotoPROJECT-Groningen adıyla düzenlenecek.

2010 Avrupa Kültür Başkenti seçimi için Avrupa Birliği Komisyonu’na sunulan 76 proje arasında yer alan ULİSfotoFEST’in İstanbul etkinlikleri, zincirin en geniş halkasını oluşturacak. Onlarca fotoğraf sergisi, galerilerden açık alanlara, fotoğraf çadırlarından fotoğraf TIR’larına kadar kente yayılacak. Fotoğraf gösterileri de aynı biçimde bir yandan kültür merkezlerinin salonlarını fotoğrafla doldururken, diğer yandan da kent meydanları, mahalleler, sokak araları da dünyanın fotoğrafıyla renklenecek. İstanbul’daki festivale fotoğraf kurumları ve üniversiteler başta olmak üzere kamu kurumları, STK’lar, özel işletmeler de fotoğrafik birikimleriyle katılacaklar. Temalar çerçevesinde yapılacak panel, konferans ve forum gibi etkinliklerle de kavramların tartışılabileceği alanlar yaratılmış olacak.

Dünyaca ünlü küratörler ULİSfotoFEST’TE
2010 yılına kadar Sürekli Tema’sı ‘Kent-Kentlileşme’, 2007 yılı Ana Tema’sı ise ‘Kesişmeler’ olarak belirlenen ULİSfotoFEST’in Ana Sergi küratörleri Hollanda’dan Noorderlicht Fotoğraf Festivali çerçevesinde Nazar, Wonderland ve Sense of Space gibi birçok uluslararası serginin küratörlüğünü üstlenmiş Wim Melis ve Yunanistan’dan Selanik Fotoğraf Müzesi bünyesinde birçok sergiye imza atan Hercules Papaioannou. Türkiye’den ise tanınmış fotoğraf dergisi Geniş Açı’nın editörleri Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler’in de yardımcı küratör olarak yer alacağı Ana Tema Sergisi, İstanbul, Selanik ve Groningen’de izleyiciye sunulacak.

ULİSfotoFEST, ‘Ulis Gündemi’ başlığı altında ise her sene farklı bir konuyu mercek altına alıyor. Küratörlüğünü Bangladeş’li fotoğraf sanatçısı Shahidul Alam’ın yapacağı, 2007 UlisfotoFest Gündem’in başlığını tüm yönleriyle ele alınacak ‘Su’ oluşturuyor. World Press Photo dahil olmak üzere çok sayıda yarışmada jüri üyeliği yapmış olan Alam, Andrea Frank Foundation ve Howard Chapnick ödüllerinin de sahibi. ULİS Gündemi Ana Sergisi ve bu kapsamdaki diğer çağrılı ve serbest katılımlı sergiler, İstanbul ve Diyarbakır’da izleyici ile buluşacak.

Festival, ‘Ana Tema ve ULİS Gündemi’ başlıkları dışında da sergi, fotoğraf gösterisi, atölye, konferans ve forumlara da programını açık tutuyor. ‘Serbest Tema’ ve ‘Kentte Fotoğraf’ başlığı altında bu bölümlere de başvurular da 15 Kasım 2006’ya kadar açık.

Festivale başvurmak ya da daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

T: (0212) 243 71 87 - 293 25 85

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-ilk-uluslararasi-gezici-fotograf-festivaline-basvurular-basladi_47904.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!