Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye’nin Mozaik Envanteri Çıkıyor

Türkiye’de bulunan tarihi mozaiklerin envanterinin çıkarılması için 2-3 Haziran’da İstanbul’da uluslararası bir toplantı düzenleneceği bildirildi.<

NTV-MSNBCb>Türkiye’de bulunan tarihi mozaiklerin envanterinin çıkarılması için 2-3 Haziran’da İstanbul’da uluslararası bir toplantı düzenleneceği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Şahin, zengin tarihi varlığa sahip Türkiye’de hâlen ne kadar mozaik bulunduğunun tam olarak bilinmediğini söyledi.

Türkiye’nin tarihi mozaik envanterinin çıkarılmasının geniş kapsamlı bir iş olduğunu vurgulayan Şahin, “Bu amaçla yaptığımız girişimlere, özellikle Amerikan Araştırma Enstitüsü (ARID) ve Uluslararası Mozaik Komisyonu’ndan (AIEMA) olumlu yanıt geldi” dedi.
Yapılan görüşmeler sonunda Türkiye’nin mozaik envanterini çıkarmak için görüş birliğine varıldığını belirten Şahin, “Konuyla ilgili çalışmalar, 2-3 Haziran tarihlerinde 6 ülkeden 22 profesörün katılımıyla İstanbul’da Arnavutköy’deki Amerikan İlmi Araştırmalar Enstitüsü’nde düzenlenecek toplantıyla başlayacak. Katılımcı ülkeler ise ABD, Almanya, Kanada, İtalya, Avusturya ve Güney Kıbrıs’tan oluşuyor” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-mozaik-envanteri-cikiyor_12605.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!