Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Turusgaz Devre Dışı

Enerji Bakanı Rusya'dan doğalgaz alımına aracılık yapan şirket için "Ya devreden çıkacak ya islah edeceğiz" dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar

Yeni Asırb>Enerji Bakanı Rusya'dan doğalgaz alımına aracılık yapan şirket için "Ya devreden çıkacak ya islah edeceğiz" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Rusya'dan doğalgaz alımında aracılık yapan Turusgaz şirketinin "ömrünün dolduğunu" söyledi.
Güler, "Turusgaz ya devreden çıkacak ya da ıslah edeceğiz. Ruslar da Turusgaz'dan rahatsız" dedi.
Bakan Güler, Türkiye'yi kendi kaynakları ile enerji üreten bir ülke haline getireceklerini de bildirdi ve "Enerji tarımına geçeceklerini" açıkladı. Güler, soya ve kanola bitkilerinden akaryakıt elde edip, posasını da hayvan yemi ve gliserin üretimi için kullanacaklarını söyledi.

Üç ayrı fiyat
Enerji Bakanı Hilmi Güler, dün Ankara'da Sabah programının konuğu olarak Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya ve Haber Müdürü Okan Müderrisoğlu'nun sorularını yanıtladı. Güler, Rusya'dan aynı doğalgazın 3 farklı yolla ve 3 farklı fiyatla alındığını belirterek, "Aynı doğalgazı 3 ayrı fiyata alıyoruz. Bunun üzerine Rusya'dan doğalgaz alımını durdurdum. Bizim incelemelerimize göre Mavi Akım ile ilgili formül doğru, ancak onlar hata yapıldığını söylüyor" dedi. Yapılan bir formül değişikliği ile Turusgaz'ın Türkiye'yi 480 milyon dolar zarara uğratması ile ilgili olarak da Güler şöyle dedi: "Turusgaz ile yapılan anlaşmalarda da bu formül kullanılmış. Ancak daha sonra Turusgaz ile ara bir anlaşma imzalanarak fiyat arttırılmış. Turusgaz konusunda bizim ve Ruslar'ın kanaati bu şirketin bir parça miadını doldurduğu yönünde. Şu anda görüşme yapıyoruz. Ya devreden çıkacak ya da ıslah edeceğiz."
Enerji Bakanı Güler, göreve geldikten sonra olaylarla insanları ayırdıklarının altını çizerek, "Her atı aynı çubukla koşturmuyoruz" dedi. İşin kendisine baktıklarını belirten Güler, işinde uzman olan "deli gibi" bir ekiple çalıştıklarını söyledi.http://www.yapi.com.tr/haberler/turusgaz-devre-disi_4669.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!