Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

TÜSİAD'dan '26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü' Açıklaması

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), yatırım ortamının iyileştirilmesi ve rekabetçiliğin artması için güçlü bir fikri ve sınai mülkiyet hakları sisteminin oluşturulmasını temel öncelikleri arasına alarak, derneğin bu alandaki faaliyetlerine devam edeceğini belirtti.

yapi.com.tr / AA
TÜSİAD'dan '26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü' Açıklaması

TÜSİAD'dan, 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, küresel rekabet yarışının temel belirleyicisinin, bilgiyi üretme, iletme ve etkili kullanma yeteneğiyle nitelendirilebilecek bilgi toplumu yönelimi olduğu vurgulandı.

Bilgi toplumu yöneliminin ise yüksek teknolojili, katma değeri yüksek ve yenilikçi ürünlerin üretiminin temel taşıyıcısı olduğu ifade edilen açıklamada, bu bağlamda buluşlarını fikri ve sınai mülkiyet haklarıyla koruyan, bu hakları şirketlerine kar sağlayan birer ticari varlık olarak değerlendiren ve şirket stratejilerine dahil ederek başarıyla yöneten şirketlerin, rekabet güçlerini artırdığı ve başarılı iş sonuçlarını perçinlediği dile getirildi.

"Son 15 yılda Ar-Ge harcamalarının yıllık yüzde 10’un üzerinde artması memnuniyet verici"

Açıklamada, "Türkiye’de son 15 yılda Ar-Ge harcamalarının yıllık yüzde 10’un üzerinde artması memnuniyet verici olmakla birlikte, gerçekleştirilen Ar-Ge faaliyetleri bir yenilikle sonuçlanmadığı ve bu yenilik fikri ve sınai mülkiyet hakları ile koruma altına alınmadığı takdirde, yenilikçi düşünceyi ve hedeflenen katma değerli üretimi sağlamak mümkün gözükmemektedir" ifadelerine yer verildi.

Türkiye'nin, 2013 - 2014 Rekabetçilik Raporu’na göre 148 ülke arasında 74. sırada yer aldığı hatırlatılan açıklamada, patent haklarının korunmasına ilişkin gerekli mevzuatın ivedilikle hazırlanması ile fikri ve sınai mülkiyet hakları sistemini daha güçlü bir yapıya kavuşturacak düzenlemelerin yapılmasının, ülkeyi rekabetçilik sıralamasında daha yukarılara taşıyacak adımlardan birkaçı olduğu belirtildi.

Açıklamada şunlar da kaydedildi:

"Bunların yanı sıra, fikri ve sınai mülkiyet haklarının ticarileştirilmesine yönelik son dönemde getirilen teşviklerin doğru mekanizmalarla hayata geçirilmesi durumunda şirketlerimiz önemli bir rekabet avantajı elde edecek, bu uygulama diğer ülkelere de örnek teşkil edecektir. TÜSİAD olarak, ülkemizde yatırım ortamının iyileştirilmesi ve rekabetçiliğin artması için güçlü bir fikri ve sınai mülkiyet hakları sisteminin oluşturulmasını temel önceliklerimiz arasına alarak bu alandaki faaliyetlerimize devam edeceğimizi bir kez daha belirtir, Dünya Fikri Mülkiyet Hakları Günü'nü kutlarız".

http://www.yapi.com.tr/haberler/tusiaddan-26-nisan-dunya-fikri-mulkiyet-gunu-aciklamasi_119753.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!