Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tuz Gölü'nü İspanya Kredisi Kurtaracak

Yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan, tuzumuzun yüzde 64'ünü karşılayan Tuz Gölü'nü kurtaracak projede geri sayım başladı. 'Entegre Çevre Koruma

Akşamb>Yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan, tuzumuzun yüzde 64'ünü karşılayan Tuz Gölü'nü kurtaracak projede geri sayım başladı. 'Entegre Çevre Koruma Projesi' için gereken kredinin bir bölümü İspanya'dan sağlandı.

Türkiye'nin tuz üretiminin yüzde 64,8'ini karşılayarak, 4 milyar dolarlık bir tuz satışı yaratan Tuz Gölü, 'Entegre Çevre Koruma Projesi'' ile yok olmaktan kurtarılmaya çalışılıyor. Göldeki kirlenmenin önüne geçmek için yapılan çalışmalar son yıllarda önemli ölçüde hız kazandı. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan Atık Su Arıtma Tesisi'nin inşaası ile ilgili ihale yapıldı.

Arıtma tesisi kurulacak

Bakanlar Kurulu, 2 Kasım 2000'de Tuz Gölü'nü 'Özel Çevre Koruma Bölgesi'' ilan ederken, ''Tuz Gölü Entegre Çevre Koruma Projesi'' için İspanya'dan çevre yatırımlarında kullanılmak üzere 80 milyon dolar kredi alındı. İspanya-Türk finansal protokolü çerçevesinde işlemleri Çevre Bakanlığı 'Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı'' tarafından yürütülen proje kapsamında, Cihanbeyli ve Kulu ilçelerinde yapılması planlanan Atık Su Arıtma Tesisi ile ilgili ÇED süreci de tamamlandı.

Atıklar göle akmayacak

Proje gerçekleştiğinde Konya merkez, Altınekin, Cihanbeyli ve Kulu ilçelerinin kanalizasyon sularının arıtılması ve katı atıkların Tuz Gölü'ne zarar vermeden bertaraf edilmesi mümkün olacak. Böylece, doğal tuz kaynağı ve doğal yaşam alanı olan Tuz Gölü kurtarılacak.

Öte yandan, Konya ve Aksaray ile Cihanbeyli ile Şereflikoçhisar ilçelerinin atık sularının yanında, Konya merkezde bulunan iki organize sanayi bölgesinin sanayi atıklarının ana tahliye kanalına verilmesine devam ediliyor. Uzmanlar, buna son verilmemesi durumunda, Tuz Gölü'nün bir daha geri dönülemeyecek şekilde kirletilmiş olacağı uyarısında bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tuz-golunu-ispanya-kredisi-kurtaracak_3815.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!