Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Üftade Dergahı Destek Bekliyor

Bursa'da tasavvuf kültürünün önemli mekanlarından İvazpaşa Mahallesi'ndeki Muhammet Üftade dergahı hayırseverlerin destekleriyle restore edilmeye başlandı.

Yeni Şafak Gazetesi
Üftade Dergahı Destek Bekliyor

ursa'da tasavvuf kültürünün önemli mekanlarından İvazpaşa Mahallesi'ndeki Muhammet Üftade dergahı hayırseverlerin destekleriyle restore edilmeye başlandı.

Kestanelik Caddesi üzerindeki cami ve dergahın restorasyonunu üstlenen vatandaşlar, tarihi binanın çürüyen ahşaplarını değiştirirken yıkılmak üzere olan taş duvarları da yeniden inşa ediyor. Şimdiye kadar onlarca metreküp kalasın kullanıldığı çalışmaların aynı hızla devam etmesi için ihtiyaç olan 90 metreküp kereste ile taş, çimento, yutong, döşeme tahtası gibi malzemelerin temini gerekiyor. Ayrıca çalışmaların aralıksız sürdürülebilmesi için her ay 15 bin YTL işçilik ödemesi yapılıyor. Dernek yetkilileri, Bursa'dan hayırseverlerin bir-iki bin YTL'lik katkıları ile bugüne geldiklerini, ancak büyük kuruluşların dergahın restorasyonuna gereken ilgiyi göstermediklerini belirtti.

Ziraat Bankası Bursa Şubesi'nde Mollafenari Mahallesi Üftade Dergahı Tamir Derneği olarak hesapları olduğunu belirten yetkililer, çalışmaları görmeye gelen Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe'den ve AK Parti Bursa Milletvekili Şevket Orhan'dan destek istedi. Vakıflar Bölge Müdürü Mürsel Sarı'nın da hazır bulunduğu incelemede, binanın Vakıflar'ın mülkü olması sebebiyle firmaların yapacakları yardımların, tarihi eserler sponsorluk kanunu çerçevesinden vergiden de düşülebildiğine dikkat çekildi.

Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, çalışmaların başladığı hızla devamının çok önemli olduğuna dikkat çekerek, "Biz belediye olarak vatandaşların katkılarını dergah inşaatına yönlendireceğiz. Kereste ve inşaat malzemesi konusunda destek için görüşeceğimiz firmalar olacak. Bursa hayırsever bir şehirdir. Böylesine tasavvufun önemli bir mekanının tamiratı ortada kalmaz. Kısa sürede dergah tamamlanacaktır. Biz Osmangazi Belediyesi olarak bu konunun takipçisiyiz. Dergah inşaatından sonra hemen yanındaki tarihi caminin tamiratı hususunu da takip edeceğiz. Bursa Uludağ'ın sırtlarındaki bu önemli mekan yine gönül dostları için hizmete devam edecek" dedi.

Başkan Recep Altepe, UNESCO'nun 2007 yılını dünyada Mevlana Yılı ilan etmesi münasebetiyle Bursa'da yakın zamana kadar ayakta olan ve fotoğrafları bulunan tarihi Mevlivihane'nin yeniden inşa edilmesinin gündeme geldiğini belirterek, "Pınarbaşı Kabristanı'nın karşısında, Yerkapı Surları'nın dibinde daha önce yapılmış, asırlarca hizmet etmiş Bursa Mevlivihanesi için Osmangazi Belediyesi olarak proje çalışması başlatıyoruz. Bursa'nın Tarihi ve Kültürel Mirası'nın korunması, ortaya çıkarılması konusunda Kültür Bakanlığı ve İl Genel Meclisi destekli çalışmalarımız kapsamında, Ahmet Cununi Dede'nin kurduğu Bursa Mevlivihanesi'ni de tekrar günümüz kültürüne kavuşturacağız. İnsanlarımız bu mekanlarda gönüllerini tazeleyecekler. Asırlarca Mesnevi okunan bu mekan yeniden ortaya çıkartılacak. Dünya 2007 Mevlana Yılı ilan ederken, Biz Bursa'daki tarihi mevlevihaneyi görmezden gelemeyiz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uftade-dergahi-destek-bekliyor_51924.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!