Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Üftade Külliyesi Restore Edilecek

Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Kuştepe'deki Üftade Külliyesi'ni kültürel ve sosyal amaçlı kullanıma açmak ve restorasyonunu gerçekleştirmek için ç

Akşamb>Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Kuştepe'deki Üftade Külliyesi'ni kültürel ve sosyal amaçlı kullanıma açmak ve restorasyonunu gerçekleştirmek için çalışma başlattı.

15. Yüzyıl Osmanlı mimarisinin özelliklerini yansıtan Üftade Külliyesi'nde restorasyon çalışmaları başladı. Külliyede yıllardır oturan Hayrettin Algın, Cüneyt ve Servet Üftadeoğlu'ndan, Üftade soyundan geldiklerini ispat etmelerini isteyen Vakıflar Bölge Müdürlüğü, bu şahısların konuyla ilgili Bursa 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açtıkları davayı kaybetmelerinin ardından çalışmalarına da hız verdi. Yargıtay'a temyize giden mahkeme kararının netleşmesini bekleyen Vakıflar Bölge Müdürlüğü, külliyeyi restore etmek isteyen Mollafenari Mahallesi Üftade Cami ve Müştemilatı Koruma Yaşatma İmar ve Onarım Derneği'nden de restorasyon ve restütisyon projesini hazırlamasını istedi.

Tarikatların tarihi ile ilgili en eski örneklerden biri olan Üftade Külliyesi'nde mescid, semahane, haremlik, selamlık, çilehane, çeşme ve camiyle birlikte; Üftade hazretlerine ait paha biçilemeyen; kılıç, yemek sinisi, el yazması Kuranı Kerim'le birlikte çok sayıda döneme ait kitap ve def, asa, kudüm ve giysiler yer alıyor.

Vakıflar Bölge Müdür Vekili Kadir Akarkaya, Üftade Tekkesi'nin Bursa'nın en önemli tarihi mirasından biri olduğunu vurgulayarak,'Biz Üftade Tekkesi'nde ikamet eden şahıslardan, sükna yani oturma hakkı için Üftade torunu olup olmadıklarını ispat etmeleri istedik. Onlar da Üftade torunu olduklarını ispat etmek için Bursa Asliye 1. Hukuk Mahkemesi'ne dava açtılar. Mahkeme, tekkede oturan şahısların Üftade torunu olmadığına karar verdi. Karar Yargıtay'a temyize gitti. Yargıtay'dan bu şahısların lehine bir karar çıkarsa, külliyede oturabilmeleri için Vakıflar olarak biz binayı aslına uygun olarak restore etmelerini şart koşacağız. Yargıtay'dan karar aleyhlerine çıkarsa, binayı boşaltmalarını isteyeceğiz. Ardından binayı restore edip, sosyal ve kültürel amaçlı kullanıma sunacak kamu kuruluşuna ya da derneğe vereceğiz' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uftade-kulliyesi-restore-edilecek_5547.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!