Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ülkenin Suyu Boşa Akıyor

Türkiye'ye yağışlarla yılda 500 milyon metreküp su giriyor. Ancak 185 milyon metreküp çıkış ölçülüyor. Farkın nedeni Türkiye'nin jeolojik yapısı ve kötü su yönetimi. Enerji Bakanı Hilmi Güler'e göreyse İstanbul'da su sıkıntısı yok!

Radikal Gazetesi/Serkan Ocakeraltı su kaynaklarının kullanımına yönelik çalışmalar yapan Earth Water Global adlı kuruluşun başkanı Robert Bisson, Türkiye'nin su kaynaklarının farkında olmadığını savundu:
Bisson, Forum İstanbul'un 'Küresel Isınma, Su, ve Çevre' başlıklı oturumunda Türkiye'nin su denetimlerini daha dikkatli yapması gerektiğini belirterek şunları söyledi: "Türkiye'ye yağışlarla yılda 500 milyon metreküp su girdisi oluyor ancak 185 milyon metreküp su çıkışı ölçülüyor. Fark sanıldığının aksine buharlaşmıyor, yolsuzluk da yapılmıyor. Türkiye'nin temelleri kırılmış, bodrumlarından su boşuna akıyor."

Bisson, su kayıplarının temel nedenini Türkiye'nin jeolojik özelliklerine bağlayarak, yüksek noktalardaki çatlaklardan suyun kaybedildiğini ve tatlı su kaynaklarının da yeterince kullanılamadığını belirtti.
Petrol oluşumunun yeni yeni anlaşıldığını vurgulayan Bisson, yeni yüzyılda su için aynısının geçerli olduğunu savunarak 2009 yılında Türkiye'de yapılacak Dünya Su Forumu'nda, su konusunda ülkelerarası uçurumların kapatılacağını söyledi.
Doğa Savaşçıları Derneği Başkanı Zafer Murat Çetintaş da Türkiye'nin su yönetiminden şikâyetçi: "Adana'nın bir tarafından Seyhan, diğer tarafından Ceyhan akıyor ancak Adanalı susuzluktan yakınıyor. Fırat akıyor ancak Urfa ve Antep susuzluktan kırılıyor. Çerkezköy'de artezyenle yeraltından su çekiliyor, pis sular tekrar yeraltına veriliyor"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'se İstanbul'da bahsedildiği gibi bir su sıkıntısı olmadığını savundu. Güler, "İstanbul'da mevsimsel olarak bu sorundan söz edilir. Bu konuda tedbir alındı. Melen Çayı projesi başta olmak üzere çalışmaları Devlet Su İşleri, İSKİ ile birlikte sürdürüyor. Yağış sezonu geçmedi, yatırımlar da sürüyor" dedi. Güler, Türkiye'de rüzgâr enerjisi kullanımının da beş yılda 400 kat artacağını belirterek "Rüzgâr santrallarını açmaya yetişemeyeceğiz" dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ulkenin-suyu-bosa-akiyor_54007.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!