Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ulucanlar Kapılarını Bu Kez Mimarlık Haftası için Açacak

Ülke tarihinde önemli bir yere sahip olan ve geçen haziran ayında düzenlenen bir festivalle ilk kez halka açılan Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi'nin kapıları, bu kez Mimarlık Haftası için aralanacak.

Cumhuriyet ANKARA
Ulucanlar Kapılarını Bu Kez Mimarlık Haftası için Açacak

lke tarihinde önemli bir yere sahip olan ve geçen haziran ayında düzenlenen bir festivalle ilk kez halka açılan Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi'nin kapıları, bu kez Mimarlık Haftası için aralanacak. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 15-28 Ekim tarihleri arasında Mimarlar Haftası dolayısıyla cezaevinde bir etkinlik düzenleyecek.

Ülkedeki kent yönetiminde yaşanan sorunları, mimarların bakış açısıyla gün yüzüne çıkarmayı amaçlayan etkinlik, 3 bölümden oluşacak. Etkinliğin birinci bölümünü oluşturan "Ekoloji ve Mimarlık"ta mimarlar, son yıllarda etkisi tüm dünyaya yayılan küresel ısınmanın ne olduğu ve kent planlamasında mimarlar olarak küresel ısınmaya karşı ne tür önlemler alınması gerektiği ile ilgili konuları tartışacak. Birinci bölümde ayrıca yine bir önceki festivalde olduğu gibi panel ve söyleşiler ile atölye çalışmaları da yapılacak.

Etkinliğin ikinci bölümü olan "Katılımcı Kent Yönetimleri ve Türkiye"de de mimarlar, Türkiye'nin pek çok kentinden gelen yerel yöneticilerle birlikte kent yönetiminin nasıl olması gerektiği ile ilgili fikir alışverişinde bulunacak. Bu bölümde ayrıca "Yabancı Ülkelerde Kent Yönetimleri" başlığı altında, yurtdışından gelen çok sayıda yerel yöneticilerle mimarlar, Türkiye'deki yerel yönetimlerin faaliyet alanları ile yabancı ülkelerdeki yerel yönetimlerin faaliyet alanlarıyla ilgili kıyaslamalarda bulunacak.

Etkinliğin üçüncü bölümü olan "Toplumsal Alanda Mimarlık Çalışmaları"nda ise Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi'nin duvarlarına yazılan yazıların sosyolojik ve psikolojik çözümlemeleri tartışmaya açılacak. Bu bölümde ayrıca mimari yapıların insan psikolojisindeki yeri ve önemi hakkında da sempozyumlar düzenlenecek. Tüm yurttaşların davetli olduğu etkinliklerde sergiler, çeşitli film gösterimleri, ünlü tarihçilerle söyleşiler de gerçekleştirilecek. Yurttaşlar yine bir rehber eşliğinde cezaevinde gezdirilecek. Bununla birlikte Türkiye'de toplumsal hareketliliğin öncüsü olan Bergama köylülerinden, Hasankeyf'in sular altında kalmasına tepki gösteren yurttaşlara kadar tüm toplumsal hareket öncüleri, etkinlikler çerçevesinde bir araya getirilerek, onlara, toplumun kent yönetimi hakkındaki düşüncelerini soracak paneller düzenlenecek.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ulucanlar-kapilarini-bu-kez-mimarlik-haftasi-icin-acacak_56337.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!