Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Uluslararası Doğrudan Yatırımda 12 Basamak Geriledik

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD) tarafından hazırlanan "2010 Dünya Yatırım Raporu"na göre Türkiye, 2009 yılında çektiği 7,6 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırım (UDY) ile 32. sırada yer aldı. Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından düzenlenen basın toplantısında açıklanan rapora göre, dünyada en fazla

Dünya Gazetesi
Uluslararası Doğrudan Yatırımda 12 Basamak Geriledik

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD) tarafından hazırlanan "2010 Dünya Yatırım Raporu"na göre Türkiye, 2009 yılında çektiği 7,6 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırım (UDY) ile 32. sırada yer aldı. Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından düzenlenen basın toplantısında açıklanan rapora göre, dünyada en fazla UDY çeken ilk 5 ülke ABD, Çin, Fransa, Hong Kong ve İngiltere oldu.

Türkiye, 2009 yılındaki 7,6 milyar dolarlık giriş ile dünya genelinde en fazla doğrudan yatırım çeken 32. ülke olurken, bu miktar ile 2008'de yer aldığı 20. sıradan 12 sıra gerilemiş oldu ve uluslararası doğrudan yatırım girişlerinde yüzde 58'lik düşüş yaşandı. Türkiye'ye yatırım girişlerinde 2008 yılında ise yüzde 18'lik düşüş görülmüştü.

Türkiye, gelişmekte olan ülkeler arasındaki sıralamada bu yıl 15. sırada yer alırken, geçtiğimiz yıl 9. sırada yer almıştı.

Türkiye'de 2010 yılının ilk 5 ayındaki 2,7 milyar dolarlık UDY girişine paralel, yıl sonunda 7 milyar dolar civarında bir giriş olması bekleniyor.

Rapora göre, dünya genelinde uluslararası doğrudan yatırım girişleri 2009 yılında bir önceki yıla göre yüzde 37 düşüşle 1,1 trilyon dolar olarak gerçekleşti. Krizin etkilerinin sınırlı kaldığı 2008 yılında düşüş yüzde 16 iken, 2009 yılında daha keskin bir düşüş olduğu dikkati çekti.

2009 yılında gelişmiş ülkeler kaynaklı yatırımlar toplam uluslararası doğrudan yatırımların yüzde 75'ini oluştururken, toplam uluslararası doğrudan yatırım stoku 17,7 trilyon dolar olarak gerçekleşti. ABD ve Fransa, en fazla uluslararası doğrudan yatırım stokuna sahip ülkeler olarak ön plana çıkarken, en fazla stoka sahip gelişmekte olan ülkeler Hong Kong, Çin, Brezilya, Singapur, Meksika, Brezilya ve Rusya oldu. Gelişmekte olan ülkelerin payı yüzde 30 iken, Türkiye 77,7 milyar dolarlık stoku ile 39. sırada yer aldı.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/uluslararasi-dogrudan-yatirimda-12-basamak-geriledik_81272.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!