Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ümraniye Varoşluktan Kurtuldu, Yatırım Merkezi Oldu

Türkiye, son yıllarda yakaladığı istikrar ve büyüme oranlarındaki artış ile göz dolduruyor. Bunun en belirgin örneklerinden biri de İstanbul Ümraniye'de yaşanıyor. Birkaç yıl öncesine kadar 'varoş' olarak tabir edilen semtler arasında ismi sayılan Ümraniye, bugün en önemli yatırım merkezlerinden biri haline geldi.

Zaman Gazetesi/Melik Duvaklı
2 Ümraniye Varoşluktan Kurtuldu, Yatırım Merkezi Oldu

ürkiye, son yıllarda yakaladığı istikrar ve büyüme oranlarındaki artış ile göz dolduruyor. Makro ekonomide yaşanan iyileşme mikro alanlarda da baş döndüren gelişmelere sahne oluyor. Bunun en belirgin örneklerinden biri de İstanbul Ümraniye'de yaşanıyor. Birkaç yıl öncesine kadar 'varoş' olarak tabir edilen semtler arasında ismi sayılan Ümraniye, bugün en önemli yatırım merkezlerinden biri haline geldi.

İlçede son üç yılda proje maliyeti 5 milyar doları bulan yatırımlar gerçekleştirildi. Dünyaca ünlü IKEA, Media Markt, Mariott, Real gibi dev şirketlerin de yatırım yaptığı Ümraniye'de son 4 yılda 3 bin 983 ruhsatla Türkiye rekoru kırıldı. 8 milyon metrekarelik inşaat gerçekleştirilen ilçe adeta bir şantiye sahasına döndü. 1 milyon dolarlık konutların satışa sunulduğu lüks siteler, ilçenin çehresini değiştirdi. Ümraniye, artık bir gecekondu kenti değil, büyük bir cazibe merkezi olarak anılıyor. Bu gelişimde Ümraniye'nin yüzde 40'ını kapsayan alanın nazım imar planının 2004'te çıkarılması önemli rol oynadı. Bu sayede boş arazilerin ya da üzerinde altyapıdan yoksun çarpık kentleşmeye yol açan konut sahiplerinin, yeni imar planına uygun bir şekilde yeniden yapılanma çalışmalarına katılmaları sağlandı. Arsa sahipleri bir araya gelerek, sosyal donatıları tam olan pek çok büyük konut projesi hayata geçirdi.

Halen ilçe genelinde yapımı süren yaklaşık 4 bin inşaat var. Ümraniye'de yapılan konutların yüzde 80'i 'lüks konut' niteliği taşıyor. Dünyaca ünlü markalar da bir bir yatırım yapıyor ilçeye. Mobilya devi IKEA'nın 40 milyon dolar yatırımlı mağazasının ardından, izdihamlı açılışı ile dikkat çeken Media Markt da ilçeye hareket getirdi. Amerikalı 5 yıldızlı otel zinciri Marriott da rezidans projesi için Ümraniye'yi seçti. Dünyaca ünlü otel zincirlerinin sahibi Amerikan Marriott International Hotels'in 65 ülkede 2 bin 700'den fazla oteli bulunuyor. Bunun yanı sıra, Bosch, Siemens, Profilo, Carrefour, Casper gibi çok sayıda tanınan markanın tercih ettiği Ümraniye, Microsoft'un yapmayı düşündüğü Teknokent için de anılan yerler arasında bulunuyor.

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, ilçenin gösterdiği baş döndürücü gelişmede Türkiye ekonomisinin yakaladığı istikrar ile kendilerinin sağladıkları katkıya dikkat çekiyor. Yatırım için iş çevrelerini teşvik ettiklerini belirten Başkan Can, "Yatırımcıları davet ederken her türlü kolaylığı da sağlıyoruz. Bürokratik engelleri sıfırladık." diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/umraniye-varosluktan-kurtuldu-yatirim-merkezi-oldu_58215.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Ümraniyenin bu kadar gelişmesinde yönetimin payı büyük. Ancak ümraniyenin varoşluktan kurtulması çok önemli bir bilgidir. Çünkü ümraniye anadolu yakasının ve istanbulun en gelişmiş en güzel ilçelerinden biridir. hala varoş yerleri var tabi ki ama onlar da varoş sayılmaz. Çok gelişti son yıllarda siteler, parklar, işyerleri, çarşısı olsun çok mükemmel. Ben avrupa yakasında oturan bazı insanların bile ümraniyeyi çok sevdikleri ve buraya taşınmak istediklerini duydum ve şahit oldum. YANITLA
  • Bence Ümraniye gelişmeyi, büyümeyi ve İstanbul'un başkenti olmayı hak ediyor. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!