Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

UNESCO Heyeti Mayısta Geliyor

Geçen yıl belirlenen takvime göre şubat ayında gerçekleştirilmesi gereken inceleme programı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) "çalışmaları tamamlayamadıkları" gerekçesiyle mayısa ertelendi.

Cumhuriyet Gazetesi
UNESCO Heyeti Mayısta Geliyor

stanbul'un UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki durumuyla ilgili son kararı verecek olan UNESCO heyeti mayısta geliyor. Geçen yıl belirlenen takvime göre Şubat ayında gerçekleştirilmesi gereken inceleme programı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) "çalışmaları tamamlayamadıkları" gerekçesiyle Mayısa ertelendi.

UNESCO İstanbul Dünya Mirası İzleme Komitesi üyesi Doç. Dr. Deniz İncedayı , konuyla ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada ,"Rapor, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlandı. Dışişleri Bakanlığı'nda inceleniyor. İncelemeler tamamlandıktan sonra rapor UNESCO'ya iletilecek. Heyetin mayıstaki incelemeleri ardından UNESCO kesin kararını verecek" diye konuştu.

İBB Başkanı Kadir Topbaş ise geçen hafta konuyla ilgili yaptığı açıklamada UNESCO heyetinin şubat ayında inceleme yapmak için talepte bulunduğunu öne sürerek "Heyetin gelişi tüm yazışmalarımızda mayıs ayındaydı. Birimlerimiz de heyetin bilgi almak istediği veya endişe duyduğu alanlarla ilgili sunum çalışmaları yapıyor. Şu anda çalışmalarımız devam ediyor" demişti.

Standart dışı

Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) Türkiye Ulusal Komite Başkanı Prof. Dr. Nur Akın ise Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay' ın "2006 yılından bu yana İstanbul'da olumsuz bir gelişme olduğunu düşünmüyorum" yönündeki sözlerini gazetemize değerlendirdi. Akın, İstanbul'da uluslararası standartlara uygun yenileme projesinin bulunmadığına dikkat çekerek " İstanbul 1983'ten bu yana Dünya Kültür Mirası listesinde. Listenin başında yer alan Süleymaniye'de bile doğru düzgün restore edilen bir yapı yok. Binalar yıkılıyor, üstleri ahşapla kaplanıyor. Standartlara uygun bir tane bina yenilense biz bunu UNESCO'ya gösterebiliriz ve heyetin İstanbul'a bakışı değişebilir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/unesco-heyeti-mayista-geliyor_59171.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!