Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ürdün'ün Al Samra Santralinin Yapım İşi GAMA-Black&Veatch Konsorsiyumunun...

Ürdün'ün Al Samra santralinin yapım işini GAMA-Black&Veatch konsorsiyumuna veren sözleşme, imzalandı. Ürdün Enerji Bakanı Azmi Khrisat, imz

Habertürk
Ürdün'ün Al Samra Santralinin Yapım İşi GAMA-Black&Veatch Konsorsiyumunun...

b>Ürdün'ün Al Samra santralinin yapım işini GAMA-Black&Veatch konsorsiyumuna veren sözleşme, imzalandı.

Ürdün Enerji Bakanı Azmi Khrisat, imza töreninde yaptığı konuşmada, ülkede elektrik sektörünün geçen yıl yüzde 6 büyüdüğünü belirterek, toplam 1,426 Megawatt kurulu güce sahip olduklarını söyledi. Artan elektrik talebini çok sayıda proje ile karşılamaya çalıştıklarını söyleyen Khrisat bu projeler hakkında bilgi verdi.

Ürdün'ün elektrik talebinin 2020 yılına dek yüzde 2.6 ile yüzde 5.8 arasında artmasının beklendiğini belirten Khrisat, en yüksek talebin ise 2005-2006 yıllarında olacağını kaydetti.

Khrisat, Al Samra Santrali projesinin artan talebe cevap verebilmek için gündeme geldiğini vurguladı.

Santralin yapımı için açılan ihaleye 6 şirketin katıldığını, teknik ve ticari değerlendirmenin ardından GAMA-Black&Veatch konsorsiyumunun ihaleyi kazandığını anlatan Ürdün Enerji Bakanı,
kurulacak santralin 2006 yılında Mısır'dan doğalgazın gelmesiyle, ülkenin en etkili santrallerinden biri olacağını ifade etti.

Ürdün Elektrik Üretim Şirketi Genel Müdürü Abdül Fatah el-Nsour da, santralin inşasıyla ülkenin yeniden yapılmasına yeni bir taşın konacağını belirtirken, şirket olarak üretimi artırmak için önemli
projeler üzerinde çalıştıklarını anlattı.

Konsorsiyum adına konuşan Black&Veatch Başkanı Ronald Wood ise projedeki işbirliği nedeniyle Ürdün ve Türk tarafına teşekkür ederken,konsorsiyumun güçlü bir yapım ve mühendislik kapasitesine sahip olduğunu vurguladı.

Projenin Ürdün için öneminin farkında olduklarını kaydeden Wood, öngörülen teslim tarihlerine uyacakları sözü verdi.

Ardından Ürdün Başbakanı Fayed el Fayez'in huzurunda konsorsiyum ve Ürdün Elektrik Üretim Şirketi arasında, santralin yapım sözleşmesi imzalandı.

Törene, GAMA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Üçer ve çok sayıda holding yetkilisi de katıldı.

-AL SAMRA SANTRALI-

Ürdün Elektrik Üretim Şirketi'nin 2003 yılında ihaleye çıkarılan proje kapsamında 300 megawat kurulu güce sahip Al Samra Santralı, kombine çevrim santralı olarak inşa edilecek.

İlk ünitesi 13 ay, ikinci ünitesi 16 ay sonra işletmeye alınacak olan santralın kombine çevrim operasyonu 26 ayda tamamlanacak.

Başkent Amman'ın 35 km. kuzeyinde inşa edilecek santral, Ürdün'ün kurulu üretim gücünü yüzde 20 oranında artıracak.

Toplam bedeli 173 milyon dolar olarak açıklanan Al Samra Santralı Projesi, anahtar teslim bazında gerçekleştirilecek. İhaleyi kazanan GAMA-Black&Veatch konsorsiyumunda GAMA, ekipman tedarik ve yapım hizmetlerini üstlenecek.

GAMA, Ürdün'de 1982-1986 yılları arasında 56.5 milyon dolar tutarında anahtar teslimi Ain Ghazal Kanalizasyon Arıtma Tesisi'ni de inşa etmişti.

-GAMA GRUBU-

Bu arada, inşaatı gerçekleştirecek olan GAMA, 2003 yılında dünyanın 84'üncü en büyük müteahhitlik firması durumunda bulunurken, Grup şirketleri bugüne kadar Türkiye'de 2.5 milyar dolar, yurtdışında da 1.5 milyar dolarlık proje gerçekleştirdi.

Grubun devam eden projelerinin toplam bedeli 1.5 milyar dolar olarak belirlenirken, toplam 13 bin kişiyi istihdam ediyor.

Yurtdışında 8 bin işçiye sahip firma, Türkiye'ye aylık 20 milyon dolarlık işçi dövizi girişi sağlıyor.

Şimdiye kadar Rusya, Irak, İrlanda, Libya gibi birçok ülkede iş yapan GAMA, halen Suudi Arabistan'da da dünyanın en yüksek kapasiteli çimento üretim tesislerinin yapımına ilişkin projeye de devam ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/urdunun-al-samra-santralinin-yapim-isi-gama-blackveatch-konsorsiyumunun-_15994.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!