Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Uşak Üniversitesi TEKMER Açıldı

Uşak Üniversitesi ile Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) işbirliği ile oluşturulan Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER) hizmete açıldı.

yapi.com.tr / AA
Uşak Üniversitesi TEKMER Açıldı

Uşak Üniversitesi Bir Eylül Yerleşkesi içerisinde kurulan Teknoloji Geliştirme Merkezi'nin (TEKMER) hizmete açılması dolayısıyla tören düzenlendi. Güzel Sanatlar Fakültesi Mustafa Kemal Amfisi'ndeki törene Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Kuvvet, İl Genel Meclisi Başkanı Ali İhsan Uzun, iş adamları ve akademisyenler katıldı.

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan yaptığı konuşmada, KOSGEB'in 2008 yılından itibaren kendini yenilediğini ve destek programlarını değiştirdiğini söyledi. Ar-Ge'ye büyük önem verdiklerini ifade eden Kaplan şöyle devam etti:

''Biz Ar-Ge ve inovasyonun iş dünyası ile buluşması anlamında kuluçka merkezi olarak tabir ettiğimiz teknoloji geliştirme merkezlerini 1991 yılında kurmaya başladık. 2008 yılında TEKMER 20 üniversitede vardı. Biz bunu Anadolu şehirlerine yaygınlaştırma kararı aldık. Şu anda 28 üniversitede TEKMER var. Uşak bu konuda çok istekli davrandı. TEKMER'in açılması için hemen başvuruda bulundular. Uşak TEKMER en modern tesislerden bir tanesi oldu.''

TEKMER'in sanayiciler ile üniversiteler arasında bir köprü vazifesi gördüğünü ifade eden Kaplan, ekonomi kavramı içinde pazarlamanın yanı sıra Ar-Ge'nin büyük öneme sahip olduğunu anlattı.

Rektör Prof. Dr. Sait Çelik de üniversite sanayi işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla hazırlanan proje kapsamında kurulan TEKMER'in teknoloji gelişimine katkı sağlayacağını söyledi. Üniversitelerin son yıllarda teknoloji ve bilim alanında önemli mesafeler kat ettiğini de belirten Çelik şunları söyledi:

''Akademisyenler olarak yıllardır yaptığımız bilimsel çalışmaların nihai ürüne dönüşüp dönüşemeyeceğini iç dünyamızda tartışırdık. Artık bu endişelerimiz ortadan kalktı. Bugün üretilen bu bilimlerin katma değerli ürünlere dönüştüğünü görebiliyoruz. Uşak Üniversitesi olarak biz de Teknoloji Geliştirme Merkezi kurarak imkanlarımızı bu yönde harcadık. Tercihimizi bu yönde kullandık. Ülkemizin ve ilimizin ekonomik olarak gelişebilmesi için üniversitelerimizdeki bilgiyi sanayimizde üretime dönüştürmeliyiz. Bunu başarabilirsek önümüzü kesebilecek bir güç yoktur.''

UTSO Başkanı Mustafa Kuvvet ise Uşak'ın ''ilkler şehri'' olarak anıldığını ve sanayicilerin girişimci bir ruha sahip olduğunu belirterek ''İlimiz devlet desteğinden en az faydalanan illerden biri. Yeni il olan şehirler bile bizden daha fazla devlet desteği alıyor. Uşaklı girişimciler ve sanayiciler üretim ve istihdama daha fazla katkı sağlıyor. Uşak girişimci bir ruha sahip. Biz KOSGEB ile devlet desteklerinin artmasını istiyoruz. Sinerji merkezleri ile KOSGEB'den aldığımız destekler yüzde 30 arttı. TEKMER ile bu desteklerin yüzde 50'nin üzerine çıkacağını umuyoruz'' dedi.

ETİKETLER: kurum inovasyon
http://www.yapi.com.tr/haberler/usak-universitesi-tekmer-acildi_91085.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!