Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Uyarı Sistemi, Sismik Bir Şalterdir

Ulusal Deprem Konseyi Başkanı Prof. Eyidoğan, 'erken uyarı'yı değerlendirdi.

Cumhuriyet Gazetesilusal Deprem Konseyi Başkanı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, "Deprem erken uyarı sistemi akıllı bilgisayarlarca işletilen sismik bir şalterdir. Olası bir İstanbul merkezli depremde erken uyarı sisteminin İstanbul için haber vermesi mümkün değil'' diye konuştu.

Ulusal Deprem Konseyi Başkanı (UDK) Prof. Dr. Haluk Eyidoğan , hiçbir deprem erken uyarı sisteminin günümüz teknoloji koşullarında insanların tahliyesine yönelik bir acil uyarı yapamayacağını belirterek ''Sanılanın aksine, deprem erken uyarı sistemi akıllı bilgisayarlarca işletilen sismik bir şalterdir. Bu şalter, sadece deprem merkezinin çavresindeki fabrikaları, santralların, rafinerileri, metro, banliyö trenleri ve doğalgaz şebekesini durdurabilir'' diye konuştu.

Ulusal Deprem Konseyi Başkanı Prof. Dr. Eyidoğan, ''deprem erken uyarı sistemi'' ni değerlendirdi. Eyidoğan, erken uyarı sistemlerinin deprem merkez üslerinde yararlı olamayacağını belirterek ''Olası bir İstanbul merkezli depremde erken uyarı sisteminin İstanbul için haber vermesi mümkün değil'' diye konuştu.

Günümüz teknolojisinde akıllı bilgisayarlar aracılığıyla uzak bir noktadaki depremin birkaç saniye öncesinden tespit edilerek önemli tesislerin elektrik, doğalgaz gibi kaynaklarının kesilebildiğini vurgulayan Eyidoğan, ''Bu sistem sadece kabaca hesapla depremin merkez üssünden 10 km. uzakta bir tesis için 1 saniye önce anlamına geliyor. Hiçbir zaman 10-15 saniye zamanımız yok'' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uyari-sistemi-sismik-bir-salterdir_47534.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!