Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Uydudan Şok Haber İstanbul Çöküyor

Kentin 115 bin noktasının uydu görüntüleri, tüyler ürperten gerçeği ortaya çıkardı: İstanbul çöküyor. Küçükçekmece-Tuzla-Sarıyer üçgeninde çöküyor.

Hürriyet
Uydudan Şok Haber İstanbul Çöküyor

b>Kentin 115 bin noktasının uydu görüntüleri, tüyler ürperten gerçeği ortaya çıkardı: İstanbul çöküyor. Küçükçekmece-Tuzla-Sarıyer üçgeninde çöküntüler yılda 6 santimi buluyor. İstanbul'un 115 bin noktasından uydu aracılığıyla alınan görüntülere göre, bazı bölgeler yılda 5-6 santimetre kadar çöküyor.

Boğaziçi Üniversitesi Deprem Araştırma Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Aktar, çöküntünün, özellikle sahil kesiminde ve dere yataklarında odaklandığını açıkladı. Küçükçekmece-Tuzla-Sarıyer üçgeninde çöküntüler yılda 6 santimetreye ulaşıyor.

KIYILAR TEHLİKEDE

Prof. Dr. Aktar, İstanbul’da yüksek yerlerin zeminin sağlam olduğunu, sorunun daha çok kıyılarda, eski dere yataklarında, bazen de yapay olarak uygulanmış yerlerde olduğunu söyledi. Aktar şöyle dedi: ‘Haliç ve Haramidere gibi noktalardaki çöküntüye büyük ölçüde çevredeki sanayi kuruluşlarının açtığı sondaj kuyuları ve bu kuyulardan çekilen su neden oluyor. Diğer bölgelerdeki en büyük problem ise zeminin yumuşaklığı. Çöküntünün olduğu alanlar aynı zamanda olası depremde hasarın yoğun olarak beklendiği bölgeler anlamına geliyor.’

http://www.yapi.com.tr/haberler/uydudan-sok-haber-istanbul-cokuyor_25696.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!