Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Uydukent Sorunu Çözüme Kavusacak

'Ruhsatsız ve ÇED raporu olmadığı' gerekçesiyle mühürlenen Uydukent Projesi'nin çözüme kavuşturulması için ilk adım atıldı Kuşadası'nda eski Beledi

AkşamRuhsatsız ve ÇED raporu olmadığı' gerekçesiyle mühürlenen Uydukent Projesi'nin çözüme kavuşturulması için ilk adım atıldı

Kuşadası'nda eski Belediye Başkanı Engin Berberoğlu döneminde başlatılan 4 bin 328 üyeli Uydukent Projesi inşaatları mühürlendiği için hiçbir çalışma yapılamıyor.

ÇED Raporu alınması ve mührün kaldırılması için çözümler aranırken, Kuşadası Belediye Meclisi'nin son toplantısında, 1999 yılında alınan karar ele alındı. Yerel seçimler sonrası toplanan ilk mecliste, Uydukent konusunda 'Belediye başkanına yetki verilmesi' kararı alan Meclis, tutanaklarında Fuat Akdoğan yerine eski Belediye Başkanı Engin Berberoğlu'nun isminin yer alması hatası ile ilgili sorun giderildi.

O dönemde tutanaklardaki hata, meclis üyeleri, Belediye Başkanı Fuat Akdoğan ile tutanakları onaylayan Kuşadası Kaymakamlığı tarafından fark edilmediği için uygulamaya girmişti.

'Yıkımdan vazgeçtik'

Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, Uydukent sorununun çözüme yaklaştığını belirterek, Çevre Bakanlığı ve Bayındırlık Bakanlığı arasında yetki konusundaki çekişmenin, Çevre Bakanlığı'nın lehine sonuçlandığına dikkati çekti. Başkan Akdoğan, şunları kaydetti:

'Uydukent'e ben yıkım taraftarıyım. Ancak yaptığımız görüşmelerde hem yıkım maliyeti hem de hukuki sürecin uzaması nedeniyle yıkım fikrinden vazgeçtik. Bunun yerine hem Uydukent yönetimi hem de Çevre Bakanlığı yetkilileriyle yaptığımız görüşme sonucu, 4 bin 328 olan üye sayısının en azından yarıya indirilmesi kararına vardım. Bu sağlanabilirse, bugüne kadar hiç para yatırmamış, bir rant için bu kooperatiflere girmiş insanlar ayıklanırsa, inşaatların mühürleri sökülebilir. şimdi bu önerimizi Çevre Bakanlığı'na götürüp, oradan gelen görüş doğrultusunda Uydukent'i yasallaştıracağız. Projenin en kısa sürede tamamlanmasına çalışacağız.'

Belediye Meclisi, 1999'da yapılan hatayı oy birliği ile düzelterek, daha önce Engin Berberoğlu'na verilen yetkiyi geri alıp Fuat Akdoğan'a verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uydukent-sorunu-cozume-kavusacak_2059.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!