Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Uydukent'in Çivisi Çıktı!

Kuşadası'nda, ÇED Raporu, imar planı bulunmayan, fay hattına 25 metre uzaklıkta kurulan ve siyasi çekişmeler nedeniyle 9 yıldır tek bir çivi çakılamayan 4 bin 325 üyeli Uydukent'ten 1200 üye, aidatlarını ödemedikleri için ihraç edildi. CHP'li Belediye Meclis üyesi Ahmet Ekmekçi, Uydukent yönetimine güvenin tamamen kaybolduğunu, bu nedenle kimsenin

Radikal Gazetesi
Uydukent'in Çivisi Çıktı!

Kuşadası'nda, ÇED Raporu, imar planı bulunmayan, fay hattına 25 metre uzaklıkta kurulan ve siyasi çekişmeler nedeniyle 9 yıldır tek bir çivi çakılamayan 4 bin 325 üyeli Uydukent'ten 1200 üye, aidatlarını ödemedikleri için ihraç edildi. CHP'li Belediye Meclis üyesi Ahmet Ekmekçi, Uydukent yönetimine güvenin tamamen kaybolduğunu, bu nedenle kimsenin aidat yatırmadığını söyledi. Uydukent Genel Başkanı ve AKP'li Meclis üyesi Bahadır Yıldırım ise “Uydukent yasadışıdır diye kooperatif üyelerinin yükümlülüklerini yerine getirmeyeceklerine dair bir kanun yok” dedi.

Kuşadası'nın kanayan yarası olarak adlandırılan, Danıştay 6'ncı Dairesi'nin ilçenin tüm imar planlarını iptal etmesine dayanak olarak gösterilen Uydukent'te 1200 kişinin aidatlarını ödemedikleri iddiasıyla üyelikten çıkartılmaları tepktileri de beraberinde getirdi. Belediye Meclis üyesi Ahmet Ekmekçi, Uydukent yönetimine güven olmadığı ve yasal dayak olmadığı için üyelerin büyük çoğunluğunun aidat yatırmadığını söyledi. Her şeyden önce yasal olmayan bir inşaatın sözkonusu olduğunu belirten Ekmekçi, “Çünkü, Uydukent imar planında yok. İnşaatı bu ve bunun gibi bir çok nedenle yıllardır durmuş vaziyette. Belediye meclisimiz, geçen yıl yapılan konut sayısını göz önüne alarak üye sayısını 2 bin 400 konutta sınırlanmasını oylayarak kabul etmişti. Uydukent ve belediye yönetimi bu kararı hiçe sayarak üye sayısını 4 bin 500'e yükseltti. Şimdi, tekrar üye sayısı düşürülüyor” dedi.

Ayrılmak isteyen üyelere yatırdıkları aidatların ödenmesi halinde uydukentte üye kalmayacağını da savunan Ekmekçi, “Yıllardır inşaatlar kaderine terk edildi, çürüdü. Yasal değil. Kaç konut yapılacağı belli değil, kaç üyesinin olduğu belli değil. Tüm bu gerekçeler gözönüne alındığında, bin 200 üyenin ilişiğinin kesilmesi yargıdan döner. Uydukent yönetimi, haziran ayında genel kurul yapacağını söylüyor. O zaman bir ay daha beklenip, genel kurulda ne yapılacağına karar versin” diye konuştu.

'Aidat yatırılmamamsına dayanak değil'

Uydukent Genel Başkanı Bahadır Yıldırım, Uydukent'in ÇED Raporu'nun, imar planının bulunmaması, inşaatların yıllardan bu yana durmuş olması gibi gerekçelerin üyelerin aidat yatırmamalarına dayanak oluşturmayacağını savundu. Herkesin aidatını yatırmak zorunda olduğunu da ileri süren Yıldırım, bunu göz önünde bulundurarak iki kademede az aidat yatıranlara yasal çağrıda bulunduklarını, yine ödeme yapmayınca üyeliklerini iptal ettiklerini kaydetti.

Yargıya taşıyacaklar

Üyelikten çıkarılan 1200 kişi ise konuyu yargıya taşımak için hazırlıklara başladı. Üyeler yıllarca inşaatı duran, hiçbir çalışma olmayan kooperatife yatırılan aidatların yönetim kurulunun maaş ve yolluklarına gittiğini, yasal olmayan bir yere para vermelerinin suça ortak olmak anlamına geleceğini iddia etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uydukentin-civisi-cikti_61676.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!