Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Uzayda İnşaat Var

'Uzay ameleleri' harıl harıl çalışıyor. 53 milyar dolarlık 'en pahalı inşaat' tepemizde yapılıyor. İlk uzaylımız orada doğacak. İşte o müthiş çalışma.

Hürriyet Gazetesi
Uzayda İnşaat Var

izler günlük hayatla meşgul olurken tepemizde, yeryüzünden 350 kilometre yukarıda, müthiş bir inşaat çalışması sürüyor. İnsanoğlunun uzayda ilk yuvası neredeyse tamamlanıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) harıl harıl inşaat var. Şimdilik yarısından fazlası tamamlanmış durumda. 2010'da ise son noktanın konulması amaçlanıyor.

Bu amaçla astronot ve kozmontlar uzayda amele gibi çalışıyor. Risk büyük. En ufak hata kabul edilmiyor. Onlar uzayda takla atarken, UUİ'ye katlıda bulunan ABD, Rusya, Japonya, Kanada ve 11 Avrupa ülkesi de maliyeti karşılamak için bütçe oluşturuyor. İşte rakamlarla UUİ:

1998'de montajı başladı. 2010'da tamamlanması planlandı. 2 Kasım 2000'de ilk kez insan ayağı UUI'ye bastı. 6 kişi UUİ'de rahatlıkla yaşayabilecek. Tamamlandığında 1000 metreküp kapasitesi olacak. Şimdiye kadar 15 ülkenin astronotları UUİ'de bulundu. 350-460 km. yukseklikte seyrediyor. Çok açık havalarda açık gözle görülebiliyor. Saatte 27 bin 700 km. hızı var. Dünya etrafında 24 saatte 15.77 tur atıyor. Modülleri: Zarya, Unity, Zvezda, Destiny, Quest, Pirs, Harmony, Columbus, Experiment Logistic Module (ELM), Japon Modülü, Çok Amaçlı Laboratuvar Modülü, kenetlenme Modülü, Node 3, Cupola. UUİ'de resmi dil: İngilizce.

En pahalı inşaatın toplam maliyetinin 53 milyar dolar olması bekleniyor.

İlk 'uzay bebeği' için hazırlık var
Uzay İstasyonu birçok bilimsel araştırmanın merkanı oldu. Ancak pek yakında çok daha büyük bir adımın atılması bekleniyor: Uzayda ilk bebek. UUİ'de bir bebeğin doğumu planlanıyor. 14 yıldır ABD'deki Merkezi Havacılık Hastanesinde çalışan Prof. Rostislav Beleda, bir kadının uzayda hamile kalabileceğini ve bebeğini UUİ''de doğurabileceğini geçen hafta açıkladı. Böylelikle ilk "uzaylı" bebeğimiz de olmuş olacak.
Doğum yeri: Uzay olarak geçecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uzayda-insaat-var_60419.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!