Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Uzmanlar 2060 Kozan'ını Tartıştılar

Kozan Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Yeni Ufuklar - Kozan 2060’ çalıştayı 30-31 Ekim tarihlerinde, çeşitli akademisyen ve uzmanların da katılımıyla Kozan'da gerçekleştirildi.

yapi.com.tr
Uzmanlar 2060 Kozan'ını Tartıştılar

Kozan Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Yeni Ufuklar - Kozan 2060’ çalıştayı 30-31 Ekim tarihlerinde, çeşitli akademisyen ve uzmanların da katılımıyla Kozan'da gerçekleştirildi.

Koordinatörlüğünü Mimar ve Şehir Mimarı M. Numan Cebeci’nin yaptığı sempozyuma Prof. Dr. H. Semih Eryıldız (Ekolojik Planlama), Prof. Dr. Erdogan Gültekin (Peyzaj Planlaması), Prof. Dr. Çınar Atay (Şehir Planlaması ve Ekonomisi), Prof. Dr. Işık Aksulu (Tarihi Çevre Koruma), Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili (Sosyal Yapı), Doç. Dr. İsmail Ceritli (Alt Yapı), Şehir Plancısı Füsün Taşkınsu (Planlama Mevzuatı), Şehir Plancısı Yeter Yeşim Çekil (Planlama Hukuku) ve Turizmci Hüseyin H. Kahveci'nin yanı sıra Kozan'daki bazı kamu kurumlarının, STK'ların, siyasi partilerin ve Belediye'nin ilgili birimlerinin temsilcileri katıldı.

Belediye Başkanı Mimar Kazım Özgan, 2004 yılında yapılan ve Kozan'ın sosyal, ekonomik ve kentsel yol haritasının belirlenmesinde önemli bir adım teşkil etmiş bulunan ‘Dün'den Yarın'a Doğru Kozan’ sempozyumunun devamı niteliğindeki çalıştayla ilgili olarak; "Bugün bulunduğumuz kavşakta, gözlerimizi 50 yıl sonraya dikiyor ve geçmişin prangalarından elden geldiği ölçüde sıyrılarak, uzak ufuklarda ulaşmak istediğimiz limanı belirlemeye çalışıyoruz. Amacımız oturup konuşmanın dışında gerçekten Kozan’ın gelecek 50 yılını düzenleyip yeni nesillere güzel bir şehir bırakmak" şeklinde konuştu.

Pek karşılaşılmayan ve belki o yüzden de biraz dudak büktüren ‘50 yıllık perspektif’ konusunda ise çalıştay koordinatörü Cebeci, benzer yaklaşımların bütün şehirlerimiz tarafından benimsenmesi gerektiğinin altını çizerek, şunları söylüyor:

"Bugün şehirlerimizde yaşadığımız kentsel sorunların çoğunun kaynağı, yerleşmenin büyüklüğüne göre, bundan en az 20-25 yıl ile 40-50 yıl önce yapılmış hatalarda yatmaktadır. Hataların başlangıcına uzanmadan, kaynaklarına el atmadan ve o kaynakları kurutmadan şehirlerimizi sağlıklı ve mutlu geleceklere yönlendirmemiz beklenmemelidir.

Alışılmış 15-20 yıllık plan dönemi perspektifleriyle, birkaç on yılda birbiri üzerine sarılarak koca bir yumak olmuş problemlerin kökünü kazımak mümkün değildir; ancak etkilerini azaltıcı veya onları bir süreliğine gündemden uzaklaştırıcı tedbirler getirilebilir. Ne var ki, problemin kökü orada durmaktadır ve sonraki nesiller aynı problemlerin daha da vahim hale gelmiş sonuçlarıyla uğraşmak zorunda kalacaklardır.

Oysa 50 yıl öteye baktığınızda (bu 40 veya 60 yıl, hatta çok büyük şehirler için 70 yıl da olabilir) şöyle ilginç bir tablo çıkıyor ortaya: Bugün yaşayan insanların çoğunluğunun muhtemelen göremeyeceği o günlere, şu anda şehri dolduran yapıların da yarısından azı, belki üçte veya dörtte biri ulaşabilecektir. Yıkılanların yerine yapılacak olanlarla, artan nüfusun ihtiyacını karşılamak için inşa edilecek yeni binaların donatacağı 50 yıl sonrasının şehrinde, bugün etrafta gördüğümüz binalardan varlığını sürdürebilenlerin payı yüzde 20-30 civarlarında kalacaktır. Böyle küçük bir oranın, bütün bir şehrin geleceğini yönlendirmesi, yarım asır sonrası üzerine ipotek koyması, elbette ki akıl ve mantık kadar insafa da sığmaz.

Bu perspektiften baktığınızda ve mevcut şehir dokusunun 50-60 yılda yüzde 70-80 oranında değişecek/yenilecek olduğunu gördüğünüzde, 15-20 yıllık dönemlerde göze alamayacağınız, çok daha uzun dönemlere yayılması gereken radikal (bugün için ‘uçuk’ bile denebilecek) ve biraz da sıkıntılı, ama gerekli çözümlere yönelmeniz de imkan dahiline girer.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/uzmanlar-2060-kozanini-tartistilar_84335.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!