Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Uzmanlar Hükümetler için Çalıştı: İklim Kılavuzu Hazır

Günlerdir beklenen raporda Dünya'nın gittikçe artan hızda ısındığı, küresel ısınmanın insanların büyük acılar çekmesine ve bazı hayvan türlerinin yok olmasına yol açabileceği söyleniyor.

Radikal Gazetesi
Uzmanlar Hükümetler için Çalıştı: İklim Kılavuzu Hazır

obel Barış ödüllü Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) dördüncü raporunu dün yayımladı. Günlerdir beklenen raporda Dünya'nın gittikçe artan hızda ısındığı, küresel ısınmanın insanların büyük acılar çekmesine ve bazı hayvan türlerinin yok olmasına yol açabileceği söyleniyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun raporun yayımlanması üzerine, "İklim değişikliğinin muhtemel sonuçları o kadar korkutucu ki, ancak acil küresel önlemlerle sonuç alabiliriz" dedi. Panele üye olan bilim insanlarının altı senelik araştırmalarıyla, binlerce sayfalık bilimsel veriyi özetleyen 'sentez raporu'nun hazırlanması altı gün sürerken, bu sene yeni bir uygulamayla politikacılar ve hükümetler için raporu özetleyen bir kılavuz da hazırlandı.

Fakir ve yaşlılar ilk sırada
Kılavuz ve raporda, iklim değişikliğinin kanıtları, insanların ürettiği sera gazlarının küresel iklime etkisi ve alınacak önlemlere bağlı olarak değişen iklim senaryoları anlatılıyor.

Raporun önsözünde, iklim değişikliğinin varlığından artık şüphe duyulamayacağı belirtilirken, küresel ısınmadan en çok fakir ve yaşlıların etkileneceği, açlık ve hastalık salgınlarının yayılacağı, kuraklık ve sellerin dünyanın en fakir bölgelerinde sıklaşacağı, hayvan ve bitki türlerinin de olumsuz etkileneceği söyleniyor.
Kılavuzun Kyoto Protokolü'nün devamı niteliğinde bir anlaşmanın gelecek ay tartışılacağı Bali zirvesine katılacak hükümet yetkililerini bilgilendirmesi amaçlanıyor. Çevre grupları raporun kendinden emin, güçlü kelimeler kullanılarak yazılmış olmasını vurgularken, Bali'deki zirve öncesinde tüm yetkililerin raporu inceleyerek bilgilenmeleri gerektiğini söylüyor.

Greenpeace yetkilileri, "Bali dönüşünde yetkililerin ellerindeki raporların her sayfası kıvrılmış, satırların altı çizilmiş, boşluklara not alınmış olmalı" diyor. Dünya Doğal Hayatı Koruma Derneği yetkilileriyse 'bazı hükümetlerden gelen yoğun baskılara rağmen' cesur bir rapor yayımladıkları için panel üyelerini tebrik ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uzmanlar-hukumetler-icin-calisti-iklim-kilavuzu-hazir_57499.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!