Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Vakıf Arazisi İşgalcilerine Tapu Verilecek

İstanbul’da mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait 4 binden fazla parselin işgalcisine gün doğdu. Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü geçen hafta yayınladığı tebliğ ile vakıflara ait arsaları işgal edenlerin tapu sahibi olmasının yolunu açtı.

Vatan Gazetesi
Vakıf Arazisi İşgalcilerine Tapu Verilecek

b>İstanbul’da mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait 4 binden fazla parselin işgalcisine gün doğdu. Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü geçen hafta yayınladığı tebliğ ile vakıflara ait arsaları işgal edenlerin tapu sahibi olmasının yolunu açtı.

Türkiye’de gayrimenkul piyasasının en büyük sorunları arasında yer alan vakıf arsalarına yapılan inşaatların sahipleri yeni düzenleme ile tapu alabilecek.

Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı tebliğe göre; mülkiyeti vakıflar ile kamu kurum ve kuruluşlarına ait olan , üzerinde toplu yapılaşma bulunan taşınmazların, Hazine taşınmazları ile trampası için yapılacak kıymet takdirlerinde, rayiç değerinin yüzde 20’si baz alınarak satış yapılabilecek. Yani rayiç değeri 100 bin YTL olan parsel en az 120 bin YTL’ye satılacak. 120 bin YTL, Hazine’ye gelir olarak devredilecek.

Eğer satış 120 bin YTL’nin üzerinde söz gelimi 150 bin YTL olarak gerçekleştirirse, bu kez 120 bin YTL’ye kadarki kısım Hazine’ye geçecek. Geriye kalan 30 bin YTL ise belediyeler ile Hazine arasında pay edilecek. Böylece takas işleminden belediyelere de pay ayrılacak. Yapılan bir taramada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nin 66 katı büyüklüğündeki vakıf arazisinin işgal altında olduğu belirlenmişti. Vakıflar Genel Müdürlüğü iki yıl önce kira anlaşmalarını yükseltme yoluna gitmiş ve 26 bin kiracı ile anlaşmalarını yenilemişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/vakif-arazisi-isgalcilerine-tapu-verilecek_51691.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!