Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Vakıflar İstanbul’daki Tarihî Camilerin Projelerini Çizdiriyor

Vakıflar İstanbul’daki tarihî camilerin projelerini çizdiriyor

Zaman Gazetesi
Vakıflar İstanbul’daki Tarihî Camilerin Projelerini Çizdiriyor

stanbul’daki tarihî camilerin çoğunun projesi yok. Muhtemel bir depremde hasar görecek, yıkılacak camileri resimlerine bakarak onarmak veya yapmak istemeyen Vakıflar Bölge Müdürlüğü, camileri tek tek projelendirmeye başladı. Osmanlı’dan kalma tarihî eserlerin çoğunun projesinin olmaması üzerine harekete geçen Vakıflar Bölge Müdürlüğü, tarihî camileri projelendirmeye başladı.

Projeleri olmayan tarihî eserler, muhtemel bir depremde yıkılmaları veya hasar görmeleri halinde resimlerine bakılarak yapılıp restore edilmek zorunda kalınacak. Bu riske karşı harekete geçen Vakıflar, Süleymaniye ve Fatih Camii külliyesi ile Nuru Osmaniye, Mihrimah ve Pertevniyal Sultan camilerinin projeleri tamamlandı. Toplam 83 eserin daha projeleri çıkartılacak.

Vakıflar Bölge Müdürü Dr. Adnan Ertem, 8-14 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Vakıf Haftası dolayısıyla makamında bir basın toplantısı düzenledi. İlk olarak yapılan faaliyetlerle ilgili bilgiler veren Ertem, eserlerinin restorasyonu ve projelendirme çalışmaları için 100 milyon YTL’lik kaynak ayrıldığını ifade etti. Osmanlı’dan kalma birçok tarihî yapının projesinin bulunmadığını kaydeden Vakıflar Bölge Müdürü, depremde birçok eserin yıkılma riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Yıkılan bir tarihî eserin projesi olmadığı için sadece resimlerine bakılarak onarılabileceğini dile getiren Adnan Ertem, “Osmanlı dönemi eserlerinin projeleri yok. Bunların projeleri ihale ediliyor. Fatih Camii’nin de projesi yok. Şimdi projelendirme ve zemin güçlenme çalışmaları yapılıyor. Ayrıca deprem güçlendirme çalışmaları da yapacağız. Bu eserlerin geleceğe taşınması gerekiyor, bu hizmet onun için çok önemli” değerlendirmesinde bulundu. Ertem, İstanbul’da 700 camiyle birlikte 2 bine yakın tarihî eser bulunduğunu da hatırlattı.

Bölge Müdürü Dr. Adnan Ertem, 54 caminin ışıklandırıldığını ve bu sayede İstanbul’un silüetinin geceleri daha renkli olacağını belirtti. 15 caminin alarm ve güvenlik kamerasıyla denetlendiğini vurgulayan Ertem, bu sene 35 camiye daha aynı hizmeti taşıyacaklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/vakiflar-istanbuldaki-tarihi-camilerin-projelerini-cizdiriyor_45621.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!