Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Vali Göksu: İzmir’in Tamamı Jeotermal Ya da Doğalgazla Isıtılacak

İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, İzmir’in tamamının jeotermal veya doğalgazla ısıtılması için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanlığı’ndan

Zamanb>İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, İzmir’in tamamının jeotermal veya doğalgazla ısıtılması için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanlığı’ndan teknik bir ekip göndermesini istedi.

EPDK Başkanı Yusuf Günay’ın yakın arkadaşı olduğunu ve bu ricasını kırmadığını belirten Vali Göksu, bu ay içinde teknik ekibin geleceğini ve jeotermal kaynaklarını yerinde inceleyeceğini kaydetti. Yeterli miktarda sıcak su bulunması halinde şehrin tamamının jeotermal enerjiyle ısıtılması için harekete geçeceklerini ifade eden Göksu, halihazırda 14 bin konutun jeotermal enerji kullandığını ifade etti. İzmir’in ısıtılması için düğmeye bastıklarını belirten Göksu, her iki çalışmanın da aynı anda başlamasının önemli bir gelişme olduğunu savundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Jeotermal Yasa Tasarısı üzerinde yaptığı çalışmalarının son aşamaya geldiğini belirten Göksu, bu tasarının yasalaşması halinde büyük şirketlerin devreye gireceğini, jeotermal kuyularının açılıp borularının hızla döşeneceğini anlattı. Konu hakkında valilikte bir basın toplantısı düzenleyen Göksu, “Jeotermal Yasa Tasarısı çalışmaları devam ediyor. Türkiye’de hâlâ jeotermal yasası yok. Belki de bu yüzden yatırımcılar tereddüt ediyor. Halen eski bir nizamnameyle bu yatırımlar yürütülmektedir. Enerji Bakanlığı müsteşarıyla da görüştüm. İnşallah bu konuda çıkacak olan yasayla sanayicilerimize daha çok güvence verip özel sektörün de bu işe girmesini sağlayacağız.” dedi.

İzmir’in ısınması konusunda yıllardır ciddi bir çalışma yapılamadığına dikkat çeken Göksu, teknik ekibin potansiyeli belirlemesinden sonra harekete geçeceklerini söyledi. Ekibin çok önemli bir çalışma yapacağını belirten Göksu, “Potansiyeli tespit edecek olan bu ekip, çok önemli bir çalışmayı gerçekleştirecek. Bana göre düğmeye basıp doğalgaz ve jeotermal konusunda yapılacak çalışmayı aynı anda başlatmamızda büyük yarar var. Jeotermal enerji yetiyorsa, İzmir’in tamamını büyük bir şirket aracılığılıyla ısıtma olanağımız var. Aynı zamanda doğalgaz tercihimiz de var. Her ikisini de inceleme imkanımız olacak.” şeklinde konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/vali-goksu-izmirin-tamami-jeotermal-ya-da-dogalgazla-isitilacak_8542.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!