Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Van Gölü'ne Çöp Akıyor!

Van Gölü sahilinde ve dere yataklarından aylık yaklaşık 10 ton çöp toplayan belediye ekipleri, tüm çabalarına rağmen kirlenmenin önüne geçemiyor.

yapi.com.tr
Van Gölü'ne Çöp Akıyor!

Radikal Gazetesi'nin haberine göre; Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü, 450 kilometrelik kıyısı ve 3712 kilometrekarelik yüzölçümüyle çöp yığınlarına teslim. Alınan tedbirlere ve yapılan uyarılara rağmen göle yakın yerleşim birimlerinde yaşayan vatandaşlar tarafından göle dökülen derelere atılan evsel atıklar, hem göldeki canlı hayatına hem de çevreye büyük zarar veriyor.

Kullanılmayan televizyonlardan elektrikli süpürgeye, bilgisayardan mutfak robotu ve buz dolabı parçalarına, ayakkabıdan otomobil lastiğine kadar birçok atığın bulunduğu Van Gölü sahilinde aylık 10 ton çöp toplayan Van Belediyesi ekipleri, ne göldeki kirliliğin ne de atıkların önüne geçebiliyor.

Gübre en büyük sorun

Van Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü İrfan Kaval, çaresiz: “Özellikle Akköprü, Kirman ve Kurubaş dereleri ile tarihi Şamran Kanalı’nın gölün kirlenmesinde büyük rolü var. Bazı vatandaşlar çöplerini bilinçsizce çevreye atıyor. Özellikle Şamran Kanalı adeta çöp deryasına dönmüş durumda. Dere yataklarına evsel atıkların yanı sıra hayvansal atıklar da dökülüyor. Vatandaşlar, ‘Biz çöplerimizi dereye atalım, dere bunu kaybeder’ diye düşünüyor. Hâlbuki en büyük yanlışlık burada. Dere yatakları boyunca hayvancılık yapan besiciler, hayvan gübrelerini hatta ölen hayvanların leşini dahi derelere atıyor. Bu atıklar zamanla Van Gölü’ne ulaşıyor. Çalışmalarımız sırasında katı atıkları toplayabilirken hayvan gübresini temizleyemiyoruz. Göl suyuna karışan gübreyi temizlemek mümkün olmuyor. Gübre zamanla gölün dibine ulaşarak çamurlaşmaya neden oluyor ve bu da göle ciddi zarar veriyor.”

Sulama kanallarının da kirlenmenin başka bir nedeni olduğuna değinen Kaval, vatandaşlardan çevre konusunda duyarlılık beklediklerini söyledi: “Çöp konteynerlerinin düzenli olarak kullanılmasını istiyoruz. Ayrıca göl kıyısına yakın yerlerde yaşayan ve iş yeri bulanan vatandaşların daha duyarlı olmasını bekliyoruz. Özellikle yaz aylarında göl çevresinde piknik yapanların da çevreye karşı duyarlı olması gerekiyor.” 

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/van-golune-cop-akiyor_115315.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!