Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Volkanik Ev!

İş hayatına marangozlukla adım atan Veryeriler İnşaat, ahşabı volkanik taşla birleştirerek ''taş ev''de marka yarattı. Veryeriler İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpan Veryeri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mehmet Veryeri tarafından 1949 yılında İzmir'de kereste atölyesi olarak kurulan Vertaş Veryeriler Orman Ürünleri ile ticaret

Gazete Habertürk
Volkanik Ev!

Türk inşaatçısı, volkanın püskürttüğü kül, kum ve lav parçacıklarından marka yarattı. İş hayatına marangozlukla adım atan Veryeriler İnşaat, ahşabı volkanik taşla birleştirerek ''taş ev''de marka yarattı. Veryeriler İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpan Veryeri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mehmet Veryeri tarafından 1949 yılında İzmir'de kereste atölyesi olarak kurulan Vertaş Veryeriler Orman Ürünleri ile ticaret hayatına başlayan Veryeri ailesinin, ikinci kuşakla birlikte inşaat sektöründeki ağırlığını arttırdığını belirtti.

''Köylünün elinde kalmış arsaları değerlendirdik''

Alaçatı'da inşaat yaparken doğal ortamı bozmadıklarını, yeşil alanları yok etmediklerini, köylülerin elinde kalmış kullanılmayan arsaları satın alarak değerlendirdiklerini belirten Alpan Veryeri, ''Tüf'' denilen kesme taşlarla, ahşabın sıcaklığını bir araya getirdiklerini, bu kombinasyonun evlerin kışın sıcak yazın da serin tutma özelliğini sağladığını belirtti.

Alpan Veryeri, şunları kaydetti:

''Tüf, sözcük anlamıyla yanardağların püskürttüğü kül, kum ve lav parçacıklarından oluşan genellikle açık renkli hafif gözenekli bir tür çökelti taşı olan, doğal bir yapı malzemesidir. Tüf Taşı ocaktan çıkarıldığında yumuşak bir yapıda olup; hava, rüzgar ve güneş ile temas sonucunda sertleşerek doğal bir yapı malzemesine dönüşür. Sahip olduğu doğal ve volkanik özelliklerden dolayı son derece sağlam yapılar inşa edilmesine ve ciddi bir ısı yalıtımına olanak sağlar. Tüf taşı kullanılan yapılarda demir kullanılmasına, iç ve dış cephelerde sıva, badana ve benzeri uygulamalara gereksinim duyulmaz. Uygulandıktan sonra günden güne taşların birbirine kenetlenmesi ile yapı daha da sağlamlaşır. Bu taş ayrıca mevsim şartlarına göre değişebilen renklere sahip. Biz bu taşları tamamen el işçiliği ile şekillendirip 60 cm kalınlığında duvarlar oluşturarak kullanıyoruz.''

"Demet Akbağ da aldı"

Veryeri, ''Şu ana kadar satışlarımızın yüzde 90'ını İstanbul'da ikamet edenlere gerçekleştirdik. Talebin yüzde 5'i İzmir'den, diğer yüzde 5 ise yurt dışından geldi. Sanatçı Demet Akbağ ve Koç Holding'in Üst Yöneticisi (CEO) Turgay Durak gibi birçok ünlü de projeden ev alarak Alaçatılı oldu'' dedi. Alaçatı Taş Evleri'nin 225 bin ile 350 bin Euro fiyat aralığında satıldığını ifade eden Veryeri, evlerin kullanım alanlarının 110–150 metrekare, bahçelerin ise 200 ile 250 metrekare arasında değiştiğini kaydetti.

Edinilen bilgiye göre, bir taş ev ortalama 9 ayda bitiyor. Bir eve ortalama 10 kamyon taş giderken en az 200 metrekare taş duvar örülüyor.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/volkanik-ev_80111.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!