Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yabancılar Gayrimenkul Hisselerine de Yerleşti

İnşaat ve gayrimenkul pazarındaki büyüme potansiyelinden yararlanmak isteyen çok sayıda yabancı şirket Türkiye'de büyük projelere imza atmaya hazırlanırken yabancı yatırım fonları da borsadaki gayrimenkul şirketlerinin hisselerine yatırımlarını hızlandırdı.

Referans Gazetesi/Ufuk KORCANnşaat ve gayrimenkul pazarındaki büyüme potansiyelinden yararlanmak isteyen çok sayıda yabancı şirket Türkiye'de büyük projelere imza atmaya hazırlanırken yabancı yatırım fonları da borsadaki gayrimenkul şirketlerinin hisselerine yatırımlarını hızlandırdı. Borsada işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklığı hisselerinin neredeyse tamamında yabancıların yatırımı bulunuyor.

Dünyanın en büyük yatırım fonlarından ABD'li NCH New Europe Property, Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ve Yapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'da alımlarını devam ettirirken İsveçli East Capital Asset Management, Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın, Universal Management Overseas'e bağlı fonlar ise Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın borsadaki en büyük ortağı durumunda.

Öte yandan Akmerkez Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın Nisan 2005'te yapılan halka arzında satılan hisselerin yüzde 95,61'ini Hollandalı Corio almış ve şirket sermayesinin yüzde 46,84'üne sahip olmuştu. Garanti Bankası'nın yüzde 25,5 ortağı olan General Electric ise bankanın Garanti Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'ndaki hisselerinin yarısını borsa dışında alarak şirkette yüzde 25,49 paya ulaştı. ABD'li emlak devi Donald Trupt'a yakınlığı ile tanınan Rudolph Younes ise geçtiğimiz aylarda Yeşil İnşaat'la birlikte İhlas Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nı almıştı. Younes'in yüzde 69,31'i halka açık olan İhlas GYO'daki payı ise yüzde 15,34 seviyesinde.

NCH: Yatırıma devam edeceğiz
Alarko GYO'nun halka açık hisselerinin yüzde 27,44'ünü, Atakule GYO'nun halka açık hisselerinin yüzde 14,65'ini, Yapı Kredi Koray'ın halka açık kısmının da yüzde 14,91'ine sahip olan NCH New Europe Property fonunun üst düzey yöneticisi, Referans'a yaptığı açıklamada, yüksek nüfus ve büyüme potansiyeli nedeniyle Türkiye'ye yatırım yaptıklarını ifade etti. Sözkonusu yetkili, "Türkiye'ye yatırım yapmaktan çok mutluyuz. Türkiye'nin genç nüfusuna ve geleceğine inanıyoruz. Bu yüzden yatırımlarımıza da devam edeceğiz. Biz sadece Türkiye'ye değil, Rusya, Bulgaristan, Ukrayna, Romanya, Litvanya ve Kazakistan'a da yatırım yapıyoruz. Gelişmekte olan ülkelerde yaklaşık 8 milyar dolarlık bir varlığa sahibiz" dedi.

Bu arada borsadaki gayrimenkul yatırım ortaklıklarına yatırım yapan yabancı fonlar sadece adı geçenler değil. Şirket sermayesindeki payı yüzde 5'in altında olması nedeniyle şirketlerde ne kadar hissesi olduğunu açıklama gibi bir zorunluluğu olmayan çok sayıda yabancı fonun da gayrimenkul yatırım ortaklığı hisselerinde yatırımları olduğu söyleniyor. Öyleki bu hisselerin takas saklama oranlarına bakıldığında da açık bir şekilde görülüyor. İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın borsadaki hisselerinin yüzde 56,94'ü yabancı saklamasında bulunyor. Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın borsadaki hisselerinin yüzde 37,61'i Universal Management Overseas'e bağlı fonlarda bulunurken yabancı takasındaki saklama oranı yüzde 59,38 düzeyinde. Yapı Kredi Koray'ın borsadaki hisselerinin yüzde 56,05'i yabancılara ait.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yabancilar-gayrimenkul-hisselerine-de-yerlesti_51266.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!