Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yabancılar Geldi, Ofis Kiraları % 28 Arttı

2006 yılbaşından Ekim ayına kadar geçen 10 aylık sürede A sınıfı ofislerin kira bedelleri Avrupa yakasında ortalama yüzde 28, Anadolu yakasında ise yüzde 15 yükseldi.

Vatan Gazetesiirbiri ardına plazaların inşa edildiği İstanbul’da yabancı yatırımcıların artan ofis ihtiyacı, kira rayiçlerinin hızlı artmasına neden oldu. 2006 yılbaşından Ekim ayına kadar geçen 10 aylık sürede A sınıfı ofislerin kira bedelleri Avrupa yakasında ortalama yüzde 28, Anadolu yakasında ise yüzde 15 yükseldi.

Uluslararası gayrimenkul danışmanlık şirketi Colliers’in Türkiye Ofisi’nce açıklanan Gayrimenkul Piyasası Raporu’na göre, 2005 yılı sonunda A sınıfı ofis binalarında ortalama kira rayiçleri Avrupa yakasında aylık 11.3 dolar/metrekare ve Anadolu yakasında aylık 9.8 dolar/metrekare düzeyindeyken Ekim ayı itibarıyla Avrupa yakasında aylık 14.5 dolar/metrekare, Anadolu yakasında ise aylık 11.2 dolar/metrekare düzeyine yükselmiş durumda. Bu rakamlar da A sınıfı ofis kira rayiçlerinin 10 aylık dönemde Avrupa yakasında yüzde 28, Anadolu yakasında ise yüzde 14 arttığını gösteriyor.

Colliers’in raporunda ofis doluluk oranları ve kira bedellerindeki artışta yabancı yatırımcıların taleplerinin etkili olduğu dikkat çekiyor. Geçen yıllarda ağırlıklı olarak yer değiştirme ya da daha nitelikli bina talebinden kaynaklanan ofis kiralamaları, 2005’in ikinci yarısından bu yana Türkiye’de yeni faaliyete başlayan yabancı şirketlerin ofis ihtiyacından kaynaklandı.

LEVENT’TE BOŞ OFİS AZ
Bölgeler itibarıyla bakıldığında İstanbul’da A sınıfı ofislerde en yüksek kira rayiçleri 19.9 dolarla Levent, 19.2 dolarla Etiler ve 16.9 dolarla Taksim’de bulunuyor. Bölgeler itibarıyla en düşük boşluk oranlarına sahip yerlerin sıralaması ise yüzde 1.1’le Levent, yüzde 5’le Etiler ve yüzde 5.8’le Taksim şeklinde gerçekleşti.

3.5 milyon hane halkı kirada
Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Derneği (GYODER) ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü tarafından hazırlanan bir rapor, 3.5 milyon hane halkının kirada oturduğunu ortaya koydu. Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Can Fuat Gürlesel, Türkiye’de 15 milyon konut bulunduğuna 2 milyon 750 bin kişinin birden fazla eve sahip olduğunu kaydetti. Gürlesel’in yaptığı projeksiyona göre 2015 yılı itibarıyla Türkiye’de yeni konut ihtiyacı 5.5 milyonu bulacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yabancilar-geldi-ofis-kiralari--28-artti_49330.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!