Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Yabancıların Gözüyle Istanbul"'dan İstanbul İzlenimleri..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’nin başlattığı Seyyar Kitap Projesi’nin yeni kitabı “Yabancı Gazetecilerin Gözüyle İstanbul”

Türkiye Gazetesi
1 "Yabancıların Gözüyle Istanbul"'dan İstanbul İzlenimleri..

stanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’nin başlattığı Seyyar Kitap Projesi’nin yeni kitabı “Yabancı Gazetecilerin Gözüyle İstanbul

Kültür A.Ş yayınlarından çıkan “Yabancı Gazetecilerin Gözüyle İstanbul” kitabında; İngiltere, İsrail, Filistin, Güney Kore, Azerbaycan ve İtalya gibi ülkelerden gazetecilerin, tarihi kente ilişkin izlenim ve düşüncelerini yansıttıkları yazılara yer veriliyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın sunuş yazısının da bulunduğu kitapta, İstanbul’da yaşamış veya kenti ziyaret etmiş olan dünyanın çeşitli ülkelerinden toplam 23 gazetecinin yazısı bulunuyor.

Azerbaycanlı gazeteci Gülara Yenisey, kitaptaki “Deniz Kokan İstanbulum” başlıklı yazısında, “İstanbul’da bir kere bulunmuş herkesin içinde bir İstanbul masalı saklıdır. Gerçi masallar da gerçek hayatta olduğu gibi kadar hüzünlerle doludur, ama masalların bir özelliği daha vardır ki, o da her birinin gizemli bir tarafının bulunmasıdır. İşte İstanbul da böylesi bir şehirdir” diyor.

Makedonya’dan Asude Abdül Koçan, “İstanbul; Çözülemeyen Bir Bilmece” başlıklı yazısında, İstanbul’a gelişini 4 yıl olarak planladığını, ancak bunun 11 yıllık bir maceraya dönüştüğünü belirtiyor.

“Senin İçin Titriyorum İstanbul” başlıklı yazısında, bütün şehirlerin insanlar tarafından inşa edildiğini, ancak İstanbul’un, İstanbullular’a şekil veren bir kent olduğunu ifade eden Fransız gazeteci Jerome Bastion, kentte yaşayanların istese de, istemese de bir dünya vatandaşı olduğunu kaydediyor.

İtalya’dan Sandro Tucci, “Sihirli bir Kent” dediği İstanbul’da, öz güvenin ve ilerlemenin batılı olmakla eş anlamlı kabul edildiği yıllara inat, bugün kentin öz mirasını sahiplenmesine yardım eden kültürel bir uyanış bulunduğunu ifade ediyor.

Kitapta yazıları bulunan yabancı gazeteciler:

Asude Abdul Koçan (Makedonya Denes Gazetesi), Bert W. Schönborn (Almanya ZDF TV), Bashar Fehmi (Associated Press Tv Nevs), David Judson (Referans Gazetesi), Fekri Shaban (Filistin Al Jazeera Muhabiri), Gülara Yenisey (Azerbaycan Assa-İrada Haber Ajansı), Hüsnü Mahalli (Suriye Al Khaleej ve Suriye Haber Ajansı), Indra&Jusco Bojadzic, Jerome Bastion (Fransa, TV5 Channel), Kim Sang –Jin (Güney Kore Chosun Dergisi), Mohammed Adal (İngiltere, Aşşharg Al Awsat Gazetesi), Muratali Umarov (Tacikistan, Hovar Milli Enformasyon Ajansı), Nazile Abbaslı (Azerbaycan, Respublika Gazetesi), Niinomi Makoto (Freelance Correspondent), Watanabe Masayuki (Freelance Correspondent), Yoray Liberman (İsrail, Forbes Dergisi ve Editing Server), ve Amer Lafi (Katar, Al Jazeera Channel)

http://www.yapi.com.tr/haberler/yabancilarin-gozuyle-istanbuldan-istanbul-izlenimleri-_48892.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, Kültür A.Ş'yi biz İstanbullulara sunduğu bu eşsiz hizmetten dolayı kutluyorum .Edinebildiklerimi soluksuz okudum. ''YABANCILARIN GÖZÜYLE İSTANBUL''özellikle aradığım kitaptı. Ancak hiç bir yerde rastlayamadım. bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. saygılar YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!