Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yabancıya 2.5 Hektar Sınırı

Yabancıya 2.5 Hektar Sınırı

Cumhuriyet Gazetesib>Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün, yabancılara mülk satışı ile ilgili genelgesine göre, yabancıların Türkiye'de taşınmaz ve sınırlı ayni hak edinimleri 2.5 hektarı geçemeyecek. Bu sınır aşılırsa, kalan kısmın tasfiye edileceğine ilişkin, yabancılardan yazılı taahhüt alınacak.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Necdet Poyraz, bu yıl başında Tapu Yasası'nda yabancıların mülk edinmesi hakkında yapılan yasal düzenlemeye ilişkin genelge yayımladı. Genel müdürlük ayrıca, Dışişleri Bakanlığı ile yapılan yazışmalar sonucunda, taşınmaz mal edinimi konusunda Türkiye ile arasında tam karşılıklılık bulunan ve bulunmayan ülkelerin listelerini de hazırlayarak, tapu sicil müdürlüklerine gönderdi. Tapu sicil müdürlükleri, yabancıların taşınmaz mülkiyeti ve sınırlı ayni hak edinme taleplerini, bu listeleri esas alarak değerlendirecek.

Genelgeye göre, karşılıklılık bulunan ülkelerin yurttaşları, işyeri ya da mesken olarak kullanmak üzere, uygulama imar planı ya da mevzii imar planı içinde bu amaçlarla ayrılıp tescil edilen taşınmazları satın alabilecek, bağımsız ve sürekli nitelikte sınırlı ayni hak edinebilecek.

Müdürlükler, karşılıklılık bulunmayan ülkelerin vatandaşlarının taşınmaz edimi taleplerini ise doğrudan reddedecek. Karşılıklılık bulunan ve bulunmayan ülkelerin listelerinde adı geçmeyen ülkelerin yurttaşları hakkında da genel müdürlüğe başvurulacak ve buradan gelecek talimata göre hareket edilecek. Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı'nın askeri yasak bölge ve güvenlik bölgeleriyle ilgili listesi hazırlanıncaya kadar da satışlar sırasında askeri makamlardan görüş istenecek.

Bu arada, mevzuat uyarınca, Milli Savunma Bakanlığı'nın, yasa yürürlüğe girdiği tarihte mevcut olan askeri yasak bölgeler, askeri ve özel güvenlik bölgeleri ile stratejik bölgelere ilişkin kararlara ait harita ve koordinat değerlerinin tümünü en geç 3 ay içinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün bağlı olduğu bakanlığa bildirmesi gerekiyor.

Genelgeye göre, tapu sicil müdürlükleri, yabancılar ile yabancı ticaret şirketleri dışındaki vakıf, dernek, kooperatif, cemiyet, topluluk ve cemaatlerin, taşınmaz edinme taleplerini reddedecek. Lehlerine sınırlı ayni hak tesis etmeyecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yabanciya-2-5-hektar-siniri_41400.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!