Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yabancıya Mülk Satışı İptal Gerekçesi Bekliyor

TAPU ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Anayasa Mahkemesinin, Tapu Kanunu’nun yabancılara gayrimenkul satışıyla ilgili Bakanlar Kuruluna yetki veren hükümlerinin iptaline ilişkin gerekçeli kararını bekliyor.

Hürriyet Gazetesiapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Anayasa Mahkemesinin, Tapu Kanunu’nun yabancılara gayrimenkul satışıyla ilgili Bakanlar Kuruluna yetki veren hükümlerinin iptaline ilişkin gerekçeli kararını bekliyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı, Mahkemenin, Bakanlar Kurulunun "bir yabancının, ülke genelinde edinebileceği toplam 2.5 hektar taşınmaz tutarını 30 hektara kadar çıkarma" ve "illerdeki satış sınırını il yüzölçümünün binde 5’ini aşmamak üzere belirleme" yetkilerini iptal kararının ardından, yayımlayacağı gerekçeye göre, nasıl bir yol izleneceğine karar vereceklerini söyledi. Bir komisyon kurulacağını ve yürütülecek çalışmalar ekseninde yeni bir yasal düzenlemeye gidileceğini belirten Adlı, geçen sürede satışların etkilenmeyeceğine inandığını kaydetti. Adlı, yasanın yürürlüğe girdiği 2006 yılı başından bu yana 2,5 hektarı aşan gayrimenkul talebi bulunmadığını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yabanciya-mulk-satisi-iptal-gerekcesi-bekliyor_54777.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!