Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yağdı Yağdı, Yine de Barajlara Yetmedi

Son kar yağışı İstanbul'un barajlarına ancak yüzde 4-5 katkı sağlayacak. İSKİ ve 'Barajlarda 5-6 aylık su var' diyen Başkan Topbaş su tasarrufuna devam mesajı verdi.

Milliyet Gazetesi
Yağdı Yağdı, Yine de Barajlara Yetmedi

stanbul'u Uludağ'a çeviren kar yağışları yine de barajları doldurmaya yetmedi. Yağışlar şubat ayı ortalamasının ancak yarısını geçebildi.

İSKİ Genel Müdürü Mevlut Vural, kar yağışı nedeniyle 'genel müdür olduğundan beri dün ilk kez rahat uyuduğunu' söyledi ama yine de sıkıntının hünez giderilmediğini anlattı:

"Kar yağışlarının büyük bir etkisinin olacağını tahmin etmiyoruz. Melen hattının Şile-Ağva arasında da boruları birbirine bağlayan dirsek betonlanmadığı için patlama olmuş. Patlama, o bölgedeki barajlara su gelmesini engelledi. İSKİ Genel Müdürü olduğumdan beri ilk defa dün gece rahat uyku uyudum.

Çünkü 20 milyon insanın ihtiyacı sizden soruluyor. Son yağışın ortalama doluluk oranı yüzde 26 olan barajlara etkisi belki 60-100-200 milyon metreküp olur. Bu da her şeyi çözmez." Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'sa daha iyimserdi. Kar yağışının barajlardaki doluluk oranına yüzde 4-5 katkı sağlayabileceğini belirten Topbaş, şu anda barajlarda 5 -6 aylık su olduğunu söyledi. Topbaş "Yeraltı suları da doldu. Tabii geçen yılla mukayese ettiğimizde henüz yüzde 50 doluluk oranına gelmedik. Onun için tasarruf istiyoruz. Tabii yine önümüzde yağışlar var" diye konuştu.

İstanbul'da şubat yağış ortalaması metrekareye 71 kilogram. Son yağışlarla 40 kilograma ulaşıldı. Barajlarda doluluk dün yüzde 30.20, geçen yıl aynı dönem yüzde 50.64 idi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yagdi-yagdi-yine-de-barajlara-yetmedi_59558.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!