Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

İstanbul Ticaret Odası'nda...

Yalçıntaş Çekilmeli Çünkü Bana Borcu Var

İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve İstanbul Ticaret Odası'nda (İTO) seçim rekabeti kızışıyor. Pazartesi günü yapılan meslek komiteleri ve meclis üyeleri seçimleri öncesinde mevcut başkanlara rakip çıkmazken hafta içinde adaylığını açıklayan sürpriz isimler, başkanlık koltuğu için yarışa girdi. İTO'da İbrahim Çağlar Murat Yalçıntaş'a, İSO'da ise

Referans Gazetesi
Yalçıntaş Çekilmeli Çünkü Bana Borcu Var

İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve İstanbul Ticaret Odası'nda (İTO) seçim rekabeti kızışıyor. Pazartesi günü yapılan meslek komiteleri ve meclis üyeleri seçimleri öncesinde mevcut başkanlara rakip çıkmazken hafta içinde adaylığını açıklayan sürpriz isimler, başkanlık koltuğu için yarışa girdi. İTO'da İbrahim Çağlar Murat Yalçıntaş'a, İSO'da ise Süleyman Orakçıoğlu Tanıl Küçük'e karşı adaylığını açıkladı. Yalçıntaş ile dört yıl boyunca omuz omuza görev yapan Çağlar, "Yalçıntaş'ın bana başkanlık borcu var. Çekilse iyi olur" diyor. Değişim Grubu'yla yola çıkan Orakçıoğlu ise "Ankara talimatlı aday" iddialarına karşı çıkarken Küçük'ü destekleyen isimler, "İSO son kale, kaptırmayız" diye konuşuyor.
 
İbrahim Çağlar: Bana başkanlık borcu var
Murat Yalçıntaş: Çekilmem, yarışa hazırım

AK Parti'nin kuruluş döneminde kader birliği yapan İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ve İbrahim Çağlar arasındaki kırılma, İTO'daki seçim yarışına farklı bir boyut getirdi. Yönetimdeki muhalif isim Ali Kopuz ile birlikte hareket etme kararı alan ve kısa sürede İTO içinde önemli bir destek toplayan Çağlar, "Yalçıntaş yarıştan çekilirse iyi yapar. Onun için bir nezaket göstergesi, büyük bir olgunluk göstergesi olur. Arkadaşımdan böyle bir şey beklerim, çok şık olur. Benim bir önceki seçimde kendisine gösterdiğim inceliği, şimdi bana göstermesini bekliyorum" açıklamasını yaptı.

Çağlar, yeni dönemde İTO'da tek birey yönetimini değil, kolektif çalışmayı hâkim kılacaklarını söylerken meslek komiteleri seçimleri sonrasında yeni meclis üyelerinin üçte ikisinin kendisine destek verdiğini belirten Murat Yalçıntaş ise "Adaylıktan çekilmem söz konusu değil. Yarışa hazırım" diyerek bir zamanlar İTO içinde sırt sırta mücadele verdiği Çağlar'a, "Başkanlık koltuğu çantada keklik değil" mesajı veriyor. 

Yalçıntaş ve Çağlar, AK Parti'nin kuruluş döneminde İstanbul örgütlenmesine ciddi destek vermişti. Çağlar, AK Parti'nin kurucu üyesi olarak iş dünyasına partisinin hedeflerini anlatırken Yalçıntaş ise AK Parti İstanbul İl Örgütü Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmişti.
 
Bundan sonra sandıkta konuşacağız

Çağlar, cumartesi günü gerçekleştirilecek yönetim kurulu ve başkanlık seçimleri öncesinde liste belirlemek için çok yoğun bir tempoyla çalıştıklarını belirterek seçim gününe kadar yeni yönetim kurulu için aday gösterecekleri isimleri açıklamayacaklarını söyledi. "Listeyi yazmaya cumartesi sabaha karşı 3'te başlayacağım, 7'de listemi sandığa koyarım. Listem de akşam 5'te sandıktan çıkar" diyerek seçimlerde iddialı olduğunu vurgulayan Çağlar, yarışı kazanmaları halinde bir önceki döneme göre İTO'daki en büyük değişikliğin "kolektif çalışma" olacağını söyledi.

Çağlar'ı destekleyen Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kopuz ise İTO üyelerinden çok olumlu tepkiler aldıklarını vurgulayarak, "Şu anda tek tek meclis üyeleriyle görüşüyoruz. Bugün itibariyle hazırladığımız listede İbrahim Çağlar dışında kesinleşen bir isim yok. Ben de buna dahilim" şeklinde konuştu. Pazartesi günkü meslek komiteleri seçimlerinden sonra Yalçıntaş ile herhangi bir nedenle bir araya gelmediğini ifade eden Kopuz, "Zaten ben kendisi ile 1.5 yıla yakın bir süredir ipleri kopardım, konuşmuyorum. Bundan sonra sandıkta konuşacağız" dedi.

Yönetim Kurulu'ndaki iki ismin oluşturduğu muhalif blok ile rekabete hazırlanan Murat Yalçıntaş ise adaylıktan çekilmek gibi bir düşüncesi olmadığını vurgulayarak İTO üyelerinin iradesinin sandıkta tezahür edeceğini belirtti.
 

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/yalcintas-cekilmeli-cunku-bana-borcu-var_66998.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!