Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yalı Duvarları Bir Metreye İnecek

Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, ilçe sahilindeki yalı duvarlarının vatandaşların denizi görmesini engellediğini belirterek, bu duvarların yasa

zaman
Yalı Duvarları Bir Metreye İnecek

eykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, ilçe sahilindeki yalı duvarlarının vatandaşların denizi görmesini engellediğini belirterek, bu duvarların yasal sınır olan 1 metre yüksekliğe çekileceğini bildirdi.

Görevde 100 günü dolduran Ergül, düzenlediği basın toplantısı ile bugüne kadar yaptığı icraatları ve hedeflerini anlattı.

Beykoz Belediyesi’nin yanı sıra İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği Başkanlığı görevini de üstlendiğini anlatan Ergül, “İstanbul Boğazı’nda deniz ve etrafındaki kordon itibarıyla ciddi bir kirlilik yaşanıyor. Bu kirliliğin önlenmesi için yerel ve uluslararası çevreci kuruluşlarla eylemler yapacağız. Boğaz’ı tahrip eden kişi ve kuruluşlarla mücadele edeceğim.” dedi.

Boğaz kıyısına yapılan yalı ve köşklerin duvarlarının vatandaşların denizi görmesine engel olduğuna dikkat çeken Ergül şunları kaydetti: “Sahilden uzun süre gidiyorsunuz, denizi göremiyorsunuz. Beykoz Belediyesi olarak, inisiyatifimizi kullanarak halka açılabilecek olan yerleri açıyoruz. Bunun dışında Milli Emlak’a ait yerleri de açmaya çalışıyoruz. Sahillerdeki yalı ve köşklerin duvarlarının yüksekliğinin yasal sınırı 1 metredir. Yalılar, köşkler onların olsun, ama biz de denizi görebilelim. Duvarların aşağıya inmesi için yasal çalışma başlatıyoruz.” Ergül, ‘yüksek duvarları güvenlik gerekçesiyle yaptıranlara ise ‘Bizim artık birbirimizden korkmamamız lazım.’ diye çağrıda bulundu.

Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, göreve gelişine kadar ilçenin en büyük probleminin kaçak yapılar olduğunu ve yerel seçimler döneminde 4 ay içinde yaklaşık 2 bin kaçak konutun inşa edildiğini belirterek, “Bu, korkunç bir rakam, korkunç bir talandır.” diye konuştu. Kaçak yapılaşmanın önlenmesinde sadece belediye başkanlarının suçlanmasının kolay bir yol olduğunu, oysa inşaatla ilgili mimar, mühendis ve meslek odaları dahil herkesin sorumluluk hissetmesi gerektiğini dile getiren Ergül, “Hepimiz biraz suçluyuz.” dedi.

Ergül, “göreve geldikten sonra yetkilerini kullanarak bir tek çivi çaktırmadığını” ifade ederek, söz konusu kaçak yapılardan 50’sini yıktıklarını, tapulu arazilere yapılan diğerlerinin de imar planına uygun hale getirilmesine çalışılacağını bildirdi. Muharrem Ergül, Avrupa standartlarında festival yapmak istediklerini anlatarak, 1 ay sürecek olan Türkiye’nin en uzun süreli festivalinin 17 Temmuz’da Beykoz’da başlayacağını söyledi.

Beykoz’u ‘festivaller kenti’ yapmak istediklerini ve kültürel etkinlikleri sokaklara kadar ulaştırmayı hedeflediklerini kaydeden Ergül, festival süresini gelecek yıllarda 2,5 aya çıkararak dünyanın en uzun süreli etkinliğini düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yali-duvarlari-bir-metreye-inecek_14519.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!