Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yalının Yerine Otel Kararı Çoktan Verilmiş

İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü’nün (YİK) 63 yıldır faaliyet gösterdiği binasından tahliye edilmesi ve yerine butik otel yapılacağı iddiaları üzerine gözler kulübün bulunduğu alanın imar planlarına çevrildi.

Akşam Gazetesi
Yalının Yerine Otel Kararı Çoktan Verilmiş

b>İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü’nün (YİK) 63 yıldır faaliyet gösterdiği binasından tahliye edilmesi ve yerine butik otel yapılacağı iddiaları üzerine gözler kulübün bulunduğu alanın imar planlarına çevrildi. 23 yıl önce yapılan imar planlarına göre hem YİK’in hem de daha önce yanan Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulları’nın bulunduğu alanda butik otel yapılacağı yer alıyor.

Boğaziçi Öngörünüm ve Sahil Şeridi Bölgesi 1/1000’lik ölçekli imar uygulama planında otel olarak yeralan planlar, İmar ve İskan Bakanlığı tarafından onaylı. Hem GOP İlköğretim Okulu’nun hem de YİK’in 3 bin 550 metrakarelik alanı İstanbul Valiliği İl Özel İdaresi’ne ait.

225 kişinin kararına kaldı
GOP İlköğretim ve YİK’in bulunduğu alanlarla ilgili kararın tatilin ardından eylül ayında toplanacak İl Genel Meclisi’nde verilmesi bekleniyor.159’u AKP, 64’ü CHP, biri ANAVATAN biri de Saadet Partisi olmak üzere 225 üyesi bulunan Meclisin kararı İl Encümeni ve İstanbul Valisi tarafından uygulanacak. Ancak imar uygulama planında otel olarak görülen arsa ile ilgili plan değişikliği olursa, bu durum Başbakan’ın başkanlığındaki İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu’nun önüne gelecek.

Öte yandan YİK’in tahliye edildiği Hatice Sultan Yalısı’nı korumak üzere 4 güvenlik elemanı görevlendirildi.

Valilik sözünü tutmadı
Bu arada yüzlerce sporcu yetiştiren Yüzme İhtisas Kulübü’nün Başkanı Nejat Duran da, kurumlar tarafından kendilerine hiçbir yer gösterilmediğini, şu an sokakta kaldıklarını belirterek, şunları söyledi: “Vali Bey 1.5 ay önce yeni bir yer bulana kadar 4 ay uzatmanın ardından 3 ay uzatmalarla kalabilirsiniz demişti. Sporcularımızı eğitme sözü vermişti. Ancak olmadı. Şimdi sokaktayız. Bölgedeki 8 sultan yalısından ayakta kalan bir tek bizim faaliyet gösterdiğimiz Hatice Sultan Yalısı. Hakkımızı hukuki yollardan sonuna kadar arayacağız.” Ancak Duran’ın “sokaktayız” açıklamasına karşın İl Özel İdaresi yetkilileri, sporcuların antrenmanlarını yaptıklarını iddia etti.

Ankara’ya gidebilir
Boğaziçi Öngörünüm ve Sahil Şeridi Bölgesi 1983 yılı onaylı imar planında otel olarak açıkça görülüyor. Ancak planda değişiklik olursa karar veren merciler de değişiyor. Buna göre karar İstanbul Büyükşehir Meclisi, Belediye Başkanı’nın onayı ve Başbakan’ın başkanlığındaki 7 bakandan oluşan İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu’nun onayıyla alınıyor. Yine sahil şeridi SİT alanı olduğu için 3 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu alanında.

Hatice Sultan’ın acı kaderi
Padişahların kızlarına hediye ettiği bölgedeki 8 hanım sultan yalısından bugün sadece Hatice Sultan ayakta. Bu yalı 93 gün padişahlık yaptıktan sonra deliren V. Murat’ın kızı Hatice Sultanı’ndı. V. Murat daha sonra Çırağan Sarayı’na kapatıldı. II. Abdülhamid’den izin çıkmayınca 31 yaşına dek evlenemeyen Hatice Sultan sonunda çirkin bir adam olan Vasıf Bey’le evlendirildi. Hatice Sultan II. Abdülhamid’e olan kızgınlığı nedeniyle onun kızı Zekiye Sultan’ın kocası Nurettin Paşa’yla gönül ilişkisine girdi.

Gönül maceraları daha sonra da devam eden sultan, Cumhuriyet’ten sonra gittiği Beyrut’ta sefalet içinde öldü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yalinin-yerine-otel-karari-coktan-verilmis_47228.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!