Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yalıtım Sektörü 1 Milyar Dolar Ciroya Koşuyor

Yalıtım Sektörü 1 Milyar Dolar Ciroya Koşuyor

yapi.com.trnşaat sektörü son 10 yılda sürekli gerilerken büyümesini sürdüren yalıtım sektörü 2005 yılında rekor ciro artışları bekliyor. Üretimden satışlarda 2004 yılında ortalama yüzde 30 büyüyerek 700 milyon dolara ulaşan sektörün bu yılsonunda 1 milyar dolarlık ciroya ulaşması bekleniyor. Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği İZODER Genel Koordinatörü Ertuğrul Şen; inşaat sezonu henüz başlamasına rağmen çok yüksek talep geldiğini belirtiyor.

Sektörün büyümesinin başta ekonominin dinamizmi olmak üzere birçok nedeni olduğuna değinen Ertuğrul Şen, ekonomik hareketliliğin sağlam ve konforlu konut talebini canlandırdığını, bu canlılığın da yalıtım uygulamasıyla hayat bulduğunu söylüyor.

Şen, Devlet İstatistik Enstitüsü verilerine göre, Türkiye’nin, 2007 yılına kadar 600 bin konuta ihtiyaç duyduğunu, uzun süredir beklemede olan inşaat sektörünün yeni konut yapımına yönelmesinin bundan kaynaklandığını belirtiyor. Konut yapımını hızlandıran nedenlerden birinin de kredi faizlerinin düşmesi olduğunu belirten Şen, bu durumun, kullanmak veya kiraya vermek amacıyla ev satın almak isteyenleri harekete geçirdiğini söylüyor. Ekonomideki istikrar ve düşen kredi faizlerinin, kira gelirini cazip hale getirdiğini vurgulayan Şen, kiraya vermek amacıyla bina yaptıran veya alanların konut talebini artırdığını savunuyor. Yeni yapılan binalarda ısı yalıtımının zorunlu olduğunu ve bu zorunluluğun sektöre olumlu yansıdığını belirten Şen, sektördeki ciro artışının bir nedeninin de vatandaşların %50 oranında tasarruf sağlayan yalıtıma yönelmesi olduğunu söylüyor.

İlkbahar mevsiminin yalıtım mevsimi olduğuna değinen Şen vatandaşların bu aylarda ısı yalıtımı yaptırarak yaz sıcağından korunmayı amaçladıklarına dikkat çekiyor. Yalıtım uygulamalarının arttığının, üretici firmaların tam kapasiteyle çalışmasından da anlaşıldığını dile getiren Ertuğrul Şen, sektördeki büyümenin bir nedeninin de ısı yalıtımının yanında su, ses ve yangın yalıtımı uygulamalarındaki artış olduğuna işaret ediyor.
.
Şen, üretim ve uygulama teknolojisi açısından AB’ye uyum sorunu olmayan sektörün, AB’ye Uyum Yasaları çerçevesinde zorunlu standartların yürürlüğe girmesinden de olumlu etkileneceğini ve yıl sonunda cirosunu 1 milyar doların üzerine çıkaracağını belirtiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yalitim-sektoru-1-milyar-dolar-ciroya-kosuyor_25231.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!