Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yapı 343 Haziran Sayısı Bayilerde!

YAPI Dergisi Haziran sayısında Zaha Hadid Architects’in tasarladığı İskoçya’daki Riverside Müzesi’ne geniş yer veriliyor. Derginin Haziran sayısında Türkiye’den ve yurtdışından proje ve uygulamalarla, çeşitli konulara ilişkin makaleler ve söyleşiler yer alıyor.

yapi.com.tr
Yapı 343 Haziran Sayısı Bayilerde!

YAPI Dergisi Haziran sayısında Zaha Hadid Architects’in tasarladığı İskoçya’daki Riverside Müzesi’ne geniş yer veriliyor. Derginin Haziran sayısında Türkiye’den ve yurtdışından proje ve uygulamalarla, çeşitli konulara ilişkin makaleler ve söyleşiler yer alıyor.
 
“Olaylar-Yorumlar”

Doğan Hasol, derginin Haziran sayısındaki “Olaylar-Yorumlar” başlıklı yazısında; “Kaçıncı Boğaz Köprüsü?”, “Bayındırlık Bakanlığı ve Ülke Mimarlık Politikası”, “Taksim Cumhuriyet Meydanı” ara başlıkları bulunuyor.

Riverside Müzesi

Riverside Müzesi yapısı, iki ucundan biri kente öteki ise Clyde Nehri’ne açılan tünel benzeri bir hangar. Bu biçimiyle iki uç arasında bir geçirgenlik sağlıyor. Zaha Hadid Architects’in tasarladığı müze, İskoçya’nın Glasgow kentinde bulunuyor.

“Plaza del Torico”da Yenileme Çalışması

İspanya’nın Teruel kentinde yer alan Plaza del Torico’nun yeniden düzenlenmesinde bir video programı aracılığı ile renk değiştirebilen, bu sayede değişik dokular ve ışık ritimleri üretebilen, zemine gömülü 1.230 adet led lambası kullanılmış. Projenin tasarımı Fermín Vázquez-b720 Arquitectos’a ait.

Yapı Kredi Bankası Bankacılık Akademisi

Teğet Mimarlık’ın tasarladığı Gebze’deki Yapı Kredi Bankacılık Akademisi, üssün üzerine kurulduğu yapay topografyaya uyum sağlayıp, onun gizli kurallarını gözetirken, öte yandan açısı ve 10 metrelik radikal konsoluyla dikkat çekiyor.

Kalmar Sanat Müzesi

İsveç’in Kalmar kentindeki müze, geniş cam açıklıklar ile sonlanan büyük ahşap panellerle giydirilmiş siyah bir küp. Müze, Kalmar Modern Sanat Koleksiyonu’na evsahipliği yapmanın yanısıra çağdaş sanat sergilerine, video, performans ve konser etkinliklerine de mekân sağlayabiliyor. Kalmar Sanat Müzesi Tham&Videgård Arkitekter tarafından tasarlanmış.

“Magic Ice”-Buz Müzesi

Akyürek-Elmas Mimarlık tarafından tasarlanan Buz Müzesi İstanbul Bayrampaşa’daki Forum Alışveriş Merkezi içinde yer alıyor. Projenin tasarımında buz, kar, fiyord, dağ gibi doğa elemanları esin kaynağı olmuş. Bu yüzden projede duvarlar 90 derece açılı değil, organik formlardan oluşmakta. Birbiri içine akan mekânlar sayesinde ziyaretçiler, sakin, doğal ve huzur içinde kendilerini bir mekândan ötekine geçerken bulacaklar.

Yapı Fuarı İstanbul 2010 Stand Ödülleri

Yapı Fuarları’nda geleneksel olarak, fuara katılan firmalar arasında düzenlenen “Amacına Uygun Düzenlenmiş Stand Ödülleri” Yapı Fuarı İstanbul kapsamında düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Derginin Haziran sayısında ödül alan stand tasarımlarına yer veriliyor.

Ayrıca;

-Ekolojik Mimariyle Ortaya Çıkan Alternatif Yaşamlar; Ayşe Köse
-Mekânsal Okunabilirlik Kavramının Çözümlenmesi; Emine Köseoğlu, Deniz Erinsel Önder
-Kapadokya’nın Önemli Bir Merkezi: Gümüşler Manastırı; Erdem Yücel
-MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Çevre Düzenlemesi ve Hizmet Binası Projesi; Ersen Gürsel, Haydar Karabey
-James Dyson: “Bir Tasarımcının Beğendiği Binalar ve Ürünler”; Sercan Altan
-Oditoryumlar ve Akustik Tasarım; Selma Kurra
-Amsterdam “de Appel”in Yeni Mekânı ve Bir Sergi; Ayşe N. Erek
-Birkaç Satırla Tamer Başoğlu; Bülent Özer

YAPI Haziran sayısında... 

Yapı Dergisi'ne abone olmak ya da satın almak için tıklayınız

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-343-haziran-sayisi-bayilerde_80000.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!