Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yapı Malzemelerinin Teknik Şartnameleri

Bayındırlık ve İskan Bakanlığının, Yapı Malzemeleri Yönetmeliği Kapsamında Uygulanacak Teknik Şartnamelerin Yayımlanması Hakkında Tebliğ, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

yapi.com.tr / AA
Yapı Malzemelerinin Teknik Şartnameleri

Bayındırlık ve İskan Bakanlığının, Yapı Malzemeleri Yönetmeliği Kapsamında Uygulanacak Teknik Şartnamelerin Yayımlanması Hakkında Tebliğ, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğ, Yapı Malzemeleri Yönetmeliği'nde tanımlanan ''Teknik Şartnameler''in yayımlanma ve iptaline ilişkin hususları açıklığa kavuşturmayı amaçlarken, yönetmelik kapsamında CE işaretinin malzemelere iliştirilmesini temin edecek Teknik Şartnameleri kapsıyor.

Buna göre, AB Resmi Gazetesinde yayımlanan ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından uyumlaştırılmış standartların referans numaralarını, yürürlük tarihlerini, CE işareti taşıması zorunlu kılınan tarihlerini içeren listeler, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından Resmi Gazete'de yayımlanacak.

Yönetmeliğin 6'ncı maddesine göre, uyumlaştırılmış standartların bulunmadığı durumda, temel gerekleri karşılayacak şekilde hazırlanan ulusal düzeydeki standartların AB Komisyonuna iletileceği ve Komisyon tarafından söz konusu standardın ''uygunluğun ön kabulü''nden faydalanıp faydalanamayacağının Yapı Daimi Komitesinin görüşü doğrultusunda üye ülkelere bildirilecek ve AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanacak. AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanan ulusal standartlar ise Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından Resmi Gazete'de yayımlanacak.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Yönetmeliğin 6'ncı maddesinde anılan uyumlaştırılmış standartlar ve Avrupa Teknik Onay'larının ya da bunların oluşturulması için AB Komisyonu tarafından verilen talimatların, Yönetmeliğin 5'inci ve 6'ncı maddelerinin hükümlerini karşılamakta yetersiz olduğu kanısındaysa; bu görüşünü AB Komisyonu'na iletecek. AB Komisyonu görüşünü gerekçesi ile birlikte Yapı Daimi Komitesi'ne iletecek. Yapı Daimi Komitesi'nden gelen görüş doğrultusunda AB Komisyonu, söz konusu standart ve onayların yürürlükten kaldırılıp, kaldırılmayacağı konusunu Üye Ülkelere bildirecek.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı bir standardın, Yönetmeliğin 5'inci ve 6'ncı maddelerindeki ''uygunluğun ön kabulü''nden yararlanma şartlarını artık taşımadığı fikrinde ise, standart iptal teklifini AB Komisyonu'na bildirecek. Komisyon, Yapı Daimi Komitesi'nin görüşü doğrultusunda, söz konusu standardın ''uygunluğun ön kabulü''nden faydalanmaya devam edip etmeyeceğini üye ülkelere bildirecek ve etmeyecekse, AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanan standart numarasını geri çekecek.

AB Komisyonu, Yapı Daimi Komitesi'nin görüşünden faydalanarak sağlık ve emniyet açısından büyük öneme haiz olmayan malzemeleri liste halinde hazırlayarak düzenli aralıklarla revizyondan geçirecek. Bu tür malzemelerin piyasaya arz edilebilmesi için üreticinin yerleşik teknolojik kurallara uygun olarak yaptığı uygunluk beyanı yeterli olacak. Söz konusu yapı malzemeleri CE işareti taşımayacak.

Bu yapı malzemelerinin listesi için, AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanma zorunluluğu bulunmuyor. Bu amaçla, AB Komisyonu, internet sitesi gibi diğer duyuru olanaklarından faydalanacak. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı da eş değerde bir yöntem ile bu listeyi duyuracak.

Yeni Tebliğ'e göre, 2 Mayıs 2010 tarih ve 27569 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ''Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (89/106/EEC) Kapsamında, Uygulanacak Teknik Şartnamelerin Yayımlanması Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: YİG /2010 - 07'', ek ve değişiklikleriyle birlikte, bugünden itibaren yürürlükten kaldırıldı.

Tebliğin ekinde ise Yapı Malzemeleri Yönetmeliği kapsamında uygulanacak uyumlaştırılmış standartlar listesi yayımlandı.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-malzemelerinin-teknik-sartnameleri_85190.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!